Deficyt obrotów zaniepokoił rynek

Krystian Majewski
opublikowano: 14-03-2012, 00:00

Wczorajsze dane były dobre. Pilnie śledzony niemiecki indeks instytutu ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków instytucjonalnych w Niemczech, wyniósł 22,3 pkt (oczekiwano na poziomie 10 pkt). Po południu napłynęły bardzo dobre informacje z Ameryki — sprzedaż detaliczna w USA była lepsze, niż oczekiwano. Dane te umocniły dolara w stosunku do euro.

Para EUR/USD rozpoczęła dzień przy 1,32 i systematycznie traciła, osiągając po południu kurs o 1,5 centa niższy. Przyczyną był rosnący pesymizm związany z wieczornym posiedzeniem FOMC (organ Fedu). Inwestorzy coraz mniej byli przekonani, że po tym posiedzeniu przedstawiciele Rezerwy Federalnej mogą zasugerować możliwość luzowania monetarnego w najbliższym czasie (byłaby to już trzecia tura). Złoty przez większość dnia opierał się spadkom EUR/ USD i do popołudnia kurs względem euro wahał się nieznacznie od 4,10 do 4,1150 zł. Osłabł dopiero po danych — polski deficyt obrotów bieżących był wyższy o 800 mln EUR, co zostało źle odebrane przez rynek. Po godz. 16 kurs EUR/PLN zaczął jednak spadać i wrócił poniżej 4,12 zł. Inwestorzy czekali już na komunikat Fedu.

Krystian Majewski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystian Majewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu