Dekada buduje z kolejarzami

  • Emil Górecki
opublikowano: 06-02-2015, 00:00

PKP wyjeżdżają z nieruchomościową ofertą do mniejszych miast. Z deweloperem Dekada zrealizują dwa projekty za 68 mln zł.

Polskie Koleje Państwowe (PKP) oraz ich spółka do prowadzenia projektów deweloperskich Xcity Investment podpisały umowę inwestycyjną z firmą Dekada Realty. Chodzi o zagospodarowanie terenów dwóch stacji kolejowych: w Mińsku Mazowieckim i Koninie. W obu miastach powstaną nowe dworce oraz parki handlowe. Prace mają rozpocząć się w 2016 lub 2017 r. i potrwają rok. Wartość inwestycji w Mińsku Mazowieckim jest szacowana na około 30 mln zł, natomiast w Koninie — na 38 mln zł. Do tej pory PKP chwaliły się dużymi przedsięwzięciami deweloperskimi w głównych miastach, takich jak Poznań, Katowice i Warszawa. W przygotowaniu są kolejne projekty aglomeracyjne. Kolejarze dostrzegli jednak potencjał mniejszych miejscowości.

— Tam również dysponujemy atrakcyjnymi terenami. Widzimy zainteresowanie ze strony inwestorów — mówi Maciej K. Król, prezes Xcity. Dekada Realty specjalizuje się w budowie obiektów handlowo-usługowych, głównie w mniejszych miejscowościach. Zrealizowała już m.in. trzy centra handlowe połączone z dworcami autobusowymi: w Nowym Targu, Myślenicach i Brodnicy. Obecnie jest właścicielem 10 galerii i centrów handlowych tego typu. Udziałowcami Dekady są m.in. przedsiębiorcy Andrzej Walczak (który jest jednocześnie prezesem spółki) oraz Wojciech Cieślak. Kolejarze zapowiadają, że co roku chcą rozpoczynać około 20 projektów deweloperskich (7-8 poza głównymi miastami). Analizują potencjał komercyjny około 130 lokalizacji. © Ⓟ

12 Tyle kolejowych projektów do współpracy z deweloperami jest w trakcie rokowań...

9,7 mld zł ...a taka ma być ich łączna wartość po zrealizowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu