Deklaracje OPEC+ podbijają wycenę ropy

  • PAP
opublikowano: 01-02-2021, 08:51

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje w reakcji na informacje, że kraje OPEC+ utrzymują dyscyplinę i przestrzegają ustalonych dla nich kwot dostaw ropy - informują maklerzy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,35 USD, wyżej o 0,29 proc.

Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,32 USD za baryłkę, wyżej o 0,53 proc.

Analitycy wskazują na utrzymującą się dyscyplinę podaży ropy przez kraje sojuszu OPEC+, które - według informacji anonimowego przedstawiciela kartelu - w styczniu trzymały się ustalonych dla siebie limitów dostaw na 99 proc.

Tymczasem na rynkach pogarszają się perspektywy krótkotermiowe dla popytu na paliwa z powodu odradzającego się koronawirusa w wielu gospodarkach na świecie.

W niedzielę Michael Osterholm - główny doradca ds. zdrowia w administracji prezydenta USA Joe Bidena - ostrzegł, że nowy wariant koronawirusa, pochodzący w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie stanie się dominującym szczepem w Stanach Zjednoczonych i może doprowadzić do konieczności ograniczenia kontaktów osobistych Amerykanów.

Osterholm powiedział w programie NBC "Meet the Press", że amerykański system opieki zdrowotnej musi przygotować się na gwałtowny wzrost poważnych przypadków zachorowań na koronawirusa, jak miało to ostatnio miejsce w Anglii.

WTI na NYMEX w N.Jorku zniżkowała na zakończenie poprzedniej sesji o 0,3 proc., a cały ubiegły tydzień zakończyła ze spadkiem notowań - po raz pierwszy od X 2020 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane