Deklaracje Trumpa mogą zaszkodzić złotemu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 06-05-2019, 08:02

Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenach, pomimo ponownego zaostrzenia sporu handlowego na linii USA-Chiny, który teoretycznie zmierzał do wygaszenia.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2801 PLN za euro, 3,8232 PLN wobec dolara, 5,0148 PLN względem funta szterlinga oraz 3,7652 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,041%  (02/05) w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem początku tygodnia na rynku finansowym są doniesienia z USA, gdzie D.Trump zapowiedział możliwe podwyższenie ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD (z 10% do 25%) już w najbliższy piątek. Pojawiło się również stwierdzenie o możliwych kolejnych ruchach dot. towarów o wartości 325mld USD, co oznaczałoby praktycznie nowe cła na cały import z Chin. W reakcji Pekin zapowiedział możliwe zawieszenie rozmów zaplanowanych na ten tydzień. W trakcie sesji w Azji obserwujemy skokowy wzrost kwotowań japońskiego jena, brak jest jednak wyraźniejszego „tąpnięcia” na rynku FX. Chińskie giełdy znalazły się pod presją (SSE Comp -5,2%). Inwestorzy być może traktują deklaracje te jako sposób wywarcia presji negocjacyjnej. Same wydarzenia są o tyle zaskakujące, iż jeszcze w poprzednim tygodniu Trump tweetował o postępach w negocjacjach z Chinami. Z rynkowego punktu widzenia potencjalne spadki na globalnych indeksach wraz z podbiciem wycen tzw. safe havens (m.in. JPY, CHF) oznaczałoby pojawienie się presji podażowej również na walutach EM, w tym PLN. W praktyce dużo zależeć będzie jednak od zachowania dolara (a tu reakcja nie jest klarowna) – w myśl zasady im mocniejszy USD tym gorzej dla złotego.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Na szerokim rynku inwestorzy „żyć będą”  publikacjami usługowych indeksów PMI. Kluczowym wydarzeniem są jednak deklaracje Trumpa, które będą miały najpewniej negatywny wpływ na start notowań w Europie.

Z rynkowego punktu widzenia kwotowania koszyka BOSSA PLN pozostają blisko okolic 90 pkt. EUR/PLN testuje 4,28 PLN sygnalizując możliwe podbicie do 4,30 PLN.

 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy