Delfarma chce mieć 100 pozwoleń na import równoległy leków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 20:12

Łódzka hurtownia farmaceutyczna Delfarma chce do końca 2006 r. zwiększyć liczbę posiadanych pozwoleń na import równoległy leków do 100 z obecnych 10 pozwoleń. Prezes spółki Tomasz Dzitko poinformował, że wśród leków, na które chce uzyskać pozwolenia, jest lek przeciwwirusowy Tamiflu. Ten lek firma chce importować z Grecji, gdzie jego cena jest dwukrotnie niższa niż w Polsce.

Łódzka hurtownia farmaceutyczna Delfarma chce do końca 2006 r. zwiększyć liczbę posiadanych pozwoleń na import równoległy leków do 100 z obecnych 10 pozwoleń. Prezes spółki Tomasz Dzitko poinformował, że wśród leków, na które chce uzyskać pozwolenia, jest lek przeciwwirusowy Tamiflu. Ten lek firma chce importować z Grecji, gdzie jego cena jest dwukrotnie niższa niż w Polsce.

"Obecnie mamy dziesięć pozwoleń na import równoległy leków. Teraz wprowadzamy do sprzedaży sześć leków pochodzących z importu równoległego, a do końca roku mamy zamiar wprowadzić jeszcze kilka" - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Dzitko.

Import równoległy polega na kupowaniu od hurtownika leku w jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie jego cena jest niższa, a następnie jego przepakowywaniu i sprzedaży w innym kraju UE, po uzyskaniu pozwolenia na wprowadzenie tego leku do obrotu.

W Unii Europejskiej import równoległy istnieje od 30 lat i stanowi - jak szacuje prezes Delfarmy - od 5 do 15 proc. ogólnej sprzedaży leków w tamtejszych krajach. W Polsce import równoległy jest możliwy od 1 maja 2004 roku.

Leszek Borkowski, główny specjalista do spraw importu równoległego w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, poinformował, że dotychczas wydano w Polsce dziewięciu firmom 22 pozwolenia na wprowadzenie do obrotu leków z importu równoległego, z czego cztery pozwolenia na leki weterynaryjne.

"Do dziś wpłynęło 58 wniosków o pozwolenia na import równoległy, z których około 35 zostanie wkrótce podpisanych" - poinformował Borkowski.

Delfaram pierwsze pozwolenie na import równoległy otrzymała w maju, a kolejne dziewięć w lipcu tego roku. Firma złożyła też kolejnych 20 wniosków o pozwolenia i spodziewa się je uzyskać latem przyszłego roku, a do końca 2006 roku chce mieć w sumie pozwolenia na import równoległy 100 leków.

O pozwolenie na import równoległy Tamiflu firma wystąpiła dwa tygodnie temu do Europejskiej Agencji ds. Oceny Leków w Londynie, ponieważ lek ten jest zarejestrowany centralnie. Dzitko poinformował, że Tamiflu może się znaleźć w ofercie Delfarmy za cztery miesiące.

Prezes szacuje, że dzięki importowi równoległemu ceny sprowadzanych przez Delfarmę leków do Polski będą dla pacjentów o 15-25 proc. niższe.

Według niego, w 2005 r. przychody łódzkiej hurtowni wzrosną do ok. 50 mln zł z 30 mln zł w 2004 r. W ubiegłym roku rentowność netto Delfarmy wyniosła ponad 2 proc., a w tym roku Dzitko spodziewa się, że będzie ona w granicach 2-2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane