Delia została lokomotywą parkietu, przegrał Polifarb

Artur Sulejewski
opublikowano: 14-06-1999, 00:00

Inwestorzy operujący w Warszawie są dosyć czuli na to, co wydarzy się na giełdzie nowojorskiej. Mimo że nadal nie ustąpiło zagrożenie podwyższenia stóp procentowych na rynku amerykańskim, a Dow Jones coraz częściej wykonuje spore skoki (czasami zdecydowanie w dół), GPW w dalszym ciągu dzielnie się trzyma. Od końca ubiegłego miesiąca do ostatniego piątku WIG, WIG 20, MIDWIG oraz WIRR zyskały na wartości. W tym czasie obsunął się jedynie (o 2,9 proc.) indeks NIF. Rynek funduszy dalej ma wyjątkowego pecha. Nie dość, że ostatnio był omijany przez inwestorów, to jeszcze pojawił się projekt jego opodatkowania. Pocieszeniem dla akcjonariuszy funduszy pozostaje, że propozycje KERM są już nieaktualne.

LOKOMOTYWĄ warszawskiego parkietu okazały się akcje Delii. W przekroju 9 ostatnich sesji, papiery zamojskiej spółki zyskały na wartości 43,9 proc. Rynek w ten sposób dyskontuje informacje ze strony jej największego akcjonariusza (Mostostalu Warszawa), który postanowił z Delii uczynić centralny ośrodek dla swoich podmiotów zależnych, których działalność nie jest powiązana z budownictwem, developerką oraz finansami.

PONAD 30-PROC. stopę zwrotu można było osiągnąć na papierach warszawskiego dystrubutora farmaceutyków — Orfe. Impuls do zwyżki stanowiły zamierzenia holenderskiej grupy OPG. Inwestor zagraniczny przymierza się do ogłoszenia wezwania na sprzedaż 20 proc. akcji Orfe po cenie 50 zł za każdą sztukę. Analizując zachowanie się kursu akcji polskiej firmy, można stwierdzić, że w przeciwieństwie do przypadku Delii, niektórzy uczestnicy gry wcześniej niż inni wiedzieli, co się święci. Sprawę wyjaśniać będzie KPWiG.

NAJWIĘKSZĄ STRATĘ (blisko 15 proc.) zanotowały walory Polifarbu Dębica. Przyczyniły się do tego głównie piątkowe notowania, podczas których kurs obniżył się o 9,8 proc. Ostatnie spadki są prawdopodobnie efektem korekty wzrostów z drugiej połowy maja, kiedy to cena papierów Orfe z 50 zł doszła do poziomu 70 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Delia została lokomotywą parkietu, przegrał Polifarb