Deloitte: Co najmniej 60 firm zrezygnowało z IPO w ciągu kilkunastu miesięcy

ISB
opublikowano: 12-02-2009, 13:46

Deloitte zidentyfikował ponad 60 rezygnacji spółek z planów przeprowadzenia pierwotnych ofert publicznych (IPO) w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy (od IV kw. 2007 do końca zeszłego roku), wynika z  raportu spółki doradczej przedstawionego w czwartek. Zdaniem ekspertów Deloitte, spółki które zrezygnowały z giełdy mogą szukać finansowania w funduszach private equity.

"Przypadków rezygnacji z IPO mogło być więcej, nasze dane obejmują tylko spółki, które otwarcie informowały o planach giełdowych i rezygnacji z nich" - powiedziała Katarzyna Sermanowicz z działu doradztwa finansowego Deloitte Advisory.

"Liczba może być w pewnym sensie zmienna, bo obejmuje spółki Skarbu Państwa, które zmieniają swoje plany" - dodał partner z działu doradztwa finansowego Deloitte Oliver Murphy.

Szacunki obejmują wszystkie firmy, które deklarowały plan wejścia na rynek główny lub NewConnect, ale niekoniecznie złożyły prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Z drugiej strony nie obejmują spółek, które weszły na giełdę, ale nie sprzedały akcji w ofercie publicznej.

Zdaniem analityków Deloitte aktywność funduszy inwestycyjnych w ostatnich miesiącach spada, co jest efektem niepewności na rynku i powiększenia ‘luki cenowej', która polega na dużej różnicy oczekiwaniach cenowych między inwestorami, a właścicielami spółek. W takiej sytuacji spółki już notowane na giełdzie mogą być dla funduszy bardziej atrakcyjnymi celami, ponieważ są już wycenione przez rynek, a w tej chwili ta wycena jest raczej niska.

Deloitte przedstawił w czwartek raport nt, indeksu zaufania funduszy PE, opracowanego na podstawie własnych badań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Deloitte: Co najmniej 60 firm zrezygnowało z IPO w ciągu kilkunastu miesięcy