Deloitte & Touche wykona audyt w Stomilu Olsztyn

Michał Makarczyk
opublikowano: 04-04-2002, 00:00

Dziś zapadnie decyzja, kto przeprowadzi audyt w Stomilu Olsztyn, producencie opon, w którym akcjonariusze od dwóch lat prowadzą spór. Z naszych informacji wynika, że będzie to Deloitte & Touche. Od wyników jego raportu zależy, czy zwaśnione strony zakończą konflikt.

Dziś mija termin zawieszenia broni w Stomilu Olsztyn. Skłóceni akcjonariusze — Michelin i instytucje finansowe — wracają do sporu, który zawiesili pod koniec lutego, a którego historia sięga już ponad dwóch lat. Podczas dzisiejszego NWZA Stomilu Olsztyn zapadnie decyzja o powołaniu audytora, który ma ostatecznie wyjaśnić sporne kwestie. Dotyczą one m.in. domniemanego wykorzystywania przez Michelina uprzywilejowanej pozycji w spółce. Zdaniem inwestorów finansowych, będących w konflikcie z branżowym partnerem oponiarskiej firmy, francuski koncern zawierał ze Stomilem korzystne dla siebie umowy. Oliwy do ognia dolał raport BDO Polska, który jako audytor ad hoc wykazał, że podejrzenia mniejszościowych akcjonariuszy mogą mieć pokrycie w faktach. W związku z tym Michelin zaproponował nowe badanie przez niezawisłego rewidenta, a inwestorzy finansowi na tę propozycję przystali. Tu zaczęły się schody.

Strony sporu tradycyjnie nie mogły znaleźć wspólnego języka, a negocjacje utknęły w martwym punkcie. Jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo, kto przeprowadzi nowy audyt. Dziś już wiadomo, że ma to być Ernst & Young lub Deloitte & Touche. Z naszych informacji wynika, że mniejszościowi akcjonariusze zaproponują D&T i mogą liczyć na zgodę Michelina, który — jak powiedział nam przedstawiciel koncernu — chce dać inwestorom finansowym trochę swobody. Jeszcze wczoraj strony konfliktu zapewniały, że nie było wiadomo, który z rewidentów rozwieje niejasności.

Nie ustalono również, jaki okres działalności spółki zostanie wzięty pod lupę audytora.

— Do wczoraj nie podjęto żadnej ostatecznej decyzji. Wszystko rozstrzygnie się dzisiaj na walnym — mówi przedstawiciel mniejszościowych akcjonariuszy.

Jeszcze niedawno mniejszościowi akcjonariusze mówili, że Michelin nie chce się zgodzić, aby nowy audyt był nieograniczony. Francuzi chcieli, aby obejmował on tylko część dokumentów i dotyczył wyłącznie lat 1999--2000.

— Najwięcej niejasności dotyczy 1997 r. i ten okres znajduje się w polu naszego największego zainteresowania. Mamy wiele pytań i niewiele odpowiedzi — twierdzi przedstawiciel inwestorów finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Deloitte & Touche wykona audyt w Stomilu Olsztyn