Departament Stanu USA ostrzega Amerykanów podróżujących do Chin

  • PAP
opublikowano: 03-01-2019, 19:32

Departament Stanu USA wydał w czwartek ostrzeżenie dla amerykańskich obywateli podróżujących do Chin, by zachowali zwiększoną ostrożność z powodu "arbitralnego egzekwowania lokalnych przepisów".

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej departamentu napisano też, że dodatkowe utrudnienia mogą dotykać osoby mające podwójne, amerykańskie i chińskie obywatelstwo, a także Amerykanów chińskiego pochodzenia. Podkreślono, że Chiny nie uznają podwójnego obywatelstwa, więc może to utrudniać takim osobom dostęp do amerykańskiej pomocy konsularnej.

Departament Stanu zwraca także uwagę na stosowane przez władze chińskie w sposób arbitralny zakazy opuszczania kraju z powodu bezpieczeństwa państwa. Napisano, że w większości przypadków obywatele USA dowiadują się, iż są objęci takim zakazem, dopiero gdy próbują wyjechać z Chin i nie jest podawana informacja, jak długo taki zakaz ma obowiązywać.

Zwrócono też uwagę, że szczególne restrykcje obowiązują w regionach autonomicznych Tybet i Sinkiang, gdzie informacje o ograniczeniu w poruszaniu się czy godzinie policyjnej często podawane są z bardzo małym wyprzedzeniem.

Ostrzeżenie wystosowano w czasie, gdy trwa konflikt dyplomatyczny między Chinami a Kanadą w związku z zatrzymaniem w grudniu przez władze chińskie dwóch obywateli kanadyjskich. Pekin utrzymuje, że były dyplomata Michael Kovrig oraz biznesman Michael Spavor stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Jak się podejrzewa, prawdziwym powodem ich zatrzymania może być jednak chęć odwetu na władzach kanadyjskich za aresztowanie 1 grudnia dyrektor finansowej firmy Huawei Technologies, Meng Wanzhou. Została ona aresztowana na wniosek USA, które podejrzewają ją o łamanie sankcji nałożonych na Iran.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu