"Der Spiegel": Rosjanie ulokowali 20 mld euro w bankach na Cyprze

PAP
21-12-2012, 13:48

Obywatele Rosji ulokowali w bankach na Cyprze 20 mld euro - poinformował w piątek "Der Spiegel", powołując się na szacunki niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND). Duży napływ kapitału z Rosji był możliwy dzięki niskim podatkom i tajemnicy bankowej.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Jak podaje na swej stronie internetowej wydawany w Hamburgu niemiecki tygodnik, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) domaga się, by przeżywające trudności cypryjskie banki zostały dokapitalizowane bezpośrednio z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), czyli funduszu ratunkowego strefy euro. Zdaniem MFW tylko w ten sposób można zapobiec nadmiernemu zadłużeniu Cypru.

Według "Spiegla" żądania MFW doprowadzą jednak do sporu z niemieckim rządem, który zdecydowanie odrzucał do tej pory możliwość udzielania bankom bezpośredniej pomocy z EMS. Berlin obawia się, że takie wsparcie zmniejszy determinację tych krajów do reformowania systemów finansowych.

Szef strefy euro Jean-Claude Juncker ostrzegł w zeszłym tygodniu, że sytuacja Cypru jest poważniejsza niż sytuacja Grecji.

Pogrążony w recesji Cypr potrzebuje - zdaniem cypryjskiego ministra finansów Wasosa Sziarlisa - pomocy w wysokości ponad 17 mld euro na lata 2012-2016. Około 10 mld euro z tej kwoty ma zostać przeznaczone na ratowanie banków, które były mocno zaangażowane w operacje finansowe Grecji i poniosły znaczne straty w wyniku dokonanego wiosną umorzenia greckich długów prywatnych wierzycieli.

Cypr prowadzi w tej sprawie negocjacje z trojką - Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym (EBC)i MFW.

Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła tymczasem rating Cypru o dwa poziomy. Ocena wiarygodności kredytowej została obniżona z poziomu B do CCC+ - poinformowała agencja dpa w nocy z czwartku na piątek. To już trzecia obniżka ratingu w przeciągu pół roku.

Cypr przystąpił do UE w 2004 roku, cztery lata później przyjął wspólną walutę - euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / "Der Spiegel": Rosjanie ulokowali 20 mld euro w bankach na Cyprze