Detal jest już zyskowny

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 02-05-2005, 00:00

BRE Bank znów zaskoczył rynek wynikami, wreszcie pozytywnie. Akcje spółki natychmiast poszły w górę.

BRE Bank zarobił w pierwszym kwartale 64,2 mln zł netto, był to najlepszy kwartalny wynik od 5 lat.

— Jesteśmy zaskoczeni. Prognozowaliśmy, że bank zarobi netto w I kwartale 53 mln zł. Jednak trudno mu będzie utrzymać podobny wynik w przyszłych kwartałach — mówi Robert Sobieraj, analityk Erste.

Akcje spółki zdrożały o 2,5 proc.

— Chcemy w tym roku zarobić 290 mln zł, przy utrzymaniu wskaźnika zwrotu z kapitałów ROE na poziomie minimum 14 proc. — deklaruje Sławomir Lachowski, prezes BRE Banku.

Po I kwartale ROE wynosi 14,32 proc., a wskaźnik kosztów do dochodów C/I — 71,7 proc., czyli nadal jest na wysokim poziomie. U konkurencji (BPH, Pekao) jest to 55 proc. Najlepsze banki osiągają 20-proc. ROE, co jest celem BRE na 2007 r.

— Największe zyski mamy z działalności inwestycyjnej i korporacyjnej, ale w tym kwartale pierwszy raz cała działalność detaliczna, czyli mBank i MultiBank, przyniosły nam zysk netto. Na razie to 30 tys. zł, ale w całym roku powinniśmy zarobić w tym segmencie 31 mln zł — twierdzi Sławomir Lachowski.

Podkreśla, że dzięki rozwojowi tych trzech linii udało się uzyskać znaczny przyrost zarówno wyniku z odsetek, jak i prowizji.

— W I kwartale BRE Bank miał najwyższy wynik z odsetek z działalności inwestycyjnej. Sądzę, że w przyszłych kwartałach nie da się go powtórzyć i że w spółce zdecydowanej zmianie ulegnie struktura dochodów. Coraz większą rolę będzie odgrywała bankowość detaliczna — twierdzi Robert Sobieraj.

BRE Bank podał, że w ciągu roku akcja kredytowa wzrosła jedynie o 3,8 proc., ale jest to zasługa głównie działalności detalicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Detal jest już zyskowny