Detaliści przewodzą spadkom na giełdach Europy Zachodniej

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-01-2005, 15:11

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich spadają drugi dzień z rzędu. Po spółkach technologicznych wczoraj, dziś niechlubna rola liderów spadku przypada w udziale spółkom sieciom sprzedaży detalicznej.

Indeksy giełd zachodnioeuropejskich spadają drugi dzień z rzędu. Po spółkach technologicznych wczoraj, dziś niechlubna rola liderów spadku przypada w udziale spółkom sieciom sprzedaży detalicznej.

Brytyjski odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego poinformował, że wielkość sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii spadła w grudniu najmocniej od 23 lat. Przed publikacją danych analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży o 0,3 proc., tymczasem okazało się, że spadła ona o 1 proc. Wywołało to z miejsca gwałtowny spadek kursów Kingfishera oraz Marks & Spencer.

Kiepsko też sobie radzą spółki ubezpieczeniowe po tym jak analitycy Lehman Brothers obniżyli perspektywę dla branży z pozytywnej do neutralnej. Zdaniem analityków nadszedł dobry czas na sprzedaż walorów ubezpieczycieli. Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać – w dół poszły kursy m.in. Prudentiala, Allianza i Munich Re.

Drożeją natomiast walory niemieckiego koncernu ThyssenKrupp, który podwyższył prognozę tegorocznego zysku brutto. W obecnym roku rozrachunkowym jego zysk brutto będzie wyższy od osiągniętego rok wcześniej 1,6 mld EUR. Sprzedaż ma wzrosnąć z 39 do 41 mld EUR dzięki utrzymującego się dużego popytu na stal. Pozwolił on producentom podnosić ceny przez pięć ostatnich kwartałów. Kurs ThyssenKrupp wzrósł do najwyższego poziomu od 11 miesięcy.

Powodów do narzekań nie mają tez akcjonariusze banku HVB. Poinformował on, że odpisze 2,5 mld EUR tytułem restrukturyzacji portfela aktywów finansowych powiązanych z niemieckim rynkiem nieruchomości, co znajdzie odbicie w wynikach za 2004 r. bank nie wypłaci dywidendy za 2004 r., a mimo to jego kurs na giełdzie we Frankfurcie zyskuje w tempie 0,2 proc. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Detaliści przewodzą spadkom na giełdach Europy Zachodniej