Deutsche Bank 24 ukrywa zalety oferty

Paweł Zielewski
opublikowano: 30-12-2002, 00:00

Jeśli ktokolwiek szukałby pomysłu, jak stworzyć niewyróżniającą się ofertę dla firm, albo jak skutecznie ukryć zalety propozycji już dostępnych, daleko iść nie musi. Gotową receptę znajdzie w Deutsche Banku 24. Niestety.

Co powinien zrobić bank, który nie ma rozbudowanej sieci oddziałów, jego działalność w Internecie dopiero się rozwija, a jednocześnie oferta (przynajmniej dla średnich firm) jest naprawdę przyzwoita. Naturalnie starać się za wszelką cenę pokazywać wszem i wobec zalety swoich propozycji, jednocześnie akcentując konkurencyjność oferty. Tymczasem w przypadku Deutsche Banku 24 instytucja ta robi wszystko (czyli nic), by pokazać to, co dobre.

Szkoda, ponieważ wymagająca firma z powodzeniem znalazłaby w DB 24 coś dla siebie.

Na razie jednak ci, którzy szukają, muszą uzbroić się w cierpliwość i wiedzieć, czego szukać. Nawet oficjalne serwisy internetowe DB 24 ograniczają się jedynie do steku komunałów, banalnych wychwalań oferty, nie wskazując, gdzie tak naprawdę leży siła propozycji banku dla firm.

Nikt nie zamierza też wyręczać Deutsche Banku 24 w promowaniu oferty, ale nieuczciwością byłoby niewskazanie na kilka jej oryginalnych cech.

Na pewno niczego oryginalnego nie ma w podstawie pakietu propozycji dla małych i średnich firm — konto bieżące służy — jak wszędzie — do regulowania bieżących płatności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do rachunku dołączona jest karta VISA Business. Pod względem wyboru kart płatniczych Deutsche Bank 24 jest bardziej niż skromny.

Ale pojawia się pierwszy pozytyw: opłaty za prowadzenie rachunku nie są stałe, nie są też jednak negocjowalne w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Firma musi zdecydować się, czy woli płacić mniej za obsługę swoich finansów czy też więcej zarabiać na przetrzymywaniu pieniędzy na rachunku bieżącym. Czyli — w zamian za rezygnację z wyższego oprocentowania konta firma otrzymuje część usług bankowych za darmo. I to chyba jest słuszna koncepcja, skoro konto ma służyć w założeniach do bieżących rozliczeń, a do zarabiania są lokaty.

Konto firmowe w Deutsche Banku 24 wzbogacone jest o pakiet standardowych rozliczeń finansowych: przelewy w systemie SWIFT, polecenie zapłaty, inkaso czeku, inkaso weksla w obrocie krajowym. Firma może również skorzystać z podobnego pakietu rozliczeń w obrocie zagranicznym. W jego skład wchodzą: polecenie wypłaty za granicę, inkaso dokumentowe dla importera i eksportera, inkaso finansowe polegające na wykupieniu przez importera weksla, traty, czeku itp., inkaso czeków zagranicznych, akredytywa dokumentowa.

Generalnie — w dwóch dostępnych wspólnie lub niezależnie od siebie pakietach usług — zebrano usługi bankowe, z których firmy korzystają najczęściej. Owo pakietowanie pozwala jednocześnie klientowi na obniżenie kosztów posiadania rachunku.

Wszystko pięknie, ale przecież Deutsche Bank 24 nie ma sieci oddziałów. Tym samym automatycznie ogranicza się grono ewentualnych chętnych do skorzystania z jego usług.

Z pomocą przychodzi — to standard — bankowość elektroniczna. W DB 24 nazwano ją Office Bankingiem. Propozycja ta nie różni się od przyzwoitych standardów na rynku, pod względem bezpieczeństwa przeprowadzania transakcji też nie pozostawia nic do życzenia.

System pozwala jednocześnie — oprócz zwykłych płatności — na rozliczanie się z ZUS-em, otwieranie lokat czy przygotowywanie przelewów jednorazowych bądź stałych z datą przyszłą.

Po zakupie systemu Office Bankingu Deutsche Bank 24 zobowiązuje się do jego konserwacji i bezpłatnego przeszkolenia pracowników korzystających z tej formy rozliczeń.

Jednocześnie korzystanie z Office Banking dodatkowo obniża — w dalszej jednak perspektywie — koszty współpracy z bankiem.

No dobrze, ale co ma zrobić firma, która chce rzeczywiście płacić mniej za usługi, a jednocześnie pomnażać pieniądze ponadprzeciętnie?

Nie każda firma może postawić bankowi takie wymagania. Do tego w Deutsche Banku 24 potrzebna jest wiedza na temat inwestowania na rynku papierów wartościowych. Firmy gracze na giełdzie mogą uruchomić w DB 24 Bankowy Rachunek Inwestycyjny, zwany w skrócie BRI.

Do atutów BRI należą:

- wyższe oprocentowanie środków niż na rachunku w domu maklerskim,

- możliwość korzystania z od- nawialnej linii kredytowej w rachunku.

Konieczne jest już jednak posiadanie rachunku inwestycyjnego, jednak wymagania finansowe, które należy spełnić, by BRI był rachunkiem aktywnym, są — przynajmniej dla większości firm — tak śmieszne, że niewarte wzmianki. Plusem są linie kredytowe automatycznie dopisywane do usługi. Warunki lewarowania zakupów akcji są ustalane indywidualnie.

Sól ziemi, krew w żyłach każdej firmy — kredyty. Pod tym względem Deutsche Bank 24 nie odstaje od konkurencji. I w jego przypadku najprostszym kredytem jest linia w rachunku bieżącym przeznaczona na sfinasowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei kredyt obrotowy może stanowić uzupełnienie środków finansowych, którymi dysponuje przedsiębiorstwo. Pozwala na opłacanie bieżących rozliczeń przy jednoczesnym zachowaniu płynności firmy.

Kredyt dyskontowy udzielany jest posiadaczom weksli pochodzących z obrotu gospodarczego, składanych do dyskonta przed terminem ich płatności. Kredyt inwestycyjny zaś — udzielany do 80 proc. wartości planowanego przedsięwzięcia (przy zakupie samochodów ciężarowych i osobowych nawet do 90 proc.) — posiada opcję półrocznej karencji w spłacie odsetek i rocznej w spłacaniu rat kapitałowych. Maksymalny czas trwania kredytu inwestycyjnego bank ustalił na 10 lat, a walutę — na złote, dolary amerykańskie i euro.

O kredycie na zakup papierów wartościowych była mowa przy okazji konta BRI.

Dobrym pomysłem jest pożyczka lombardowa pozwalająca na szybki dostęp do gotówki po nieskomplikowanej procedurze kredytowej. Pożyczka udzielana jest nawet na 5 lat, jej minimalna wartość to 2 tys. zł, a zabezpieczeniem może być np. blokada lub zastaw na aktywach (łatwo zbywalne papiery wartościowe), gotówka zdeponowana na rachunku bankowym czy lokacie terminowej. Może być to również nieodwołalne pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem inwestycyjnym lub bankowym lub weksle własne in blanco.

Deutsche Bank 24 proponuje też wykup wierzytelności, gwarancje bankowe, cały pakiet lokat czy inwestowanie wolnych środków w funduszach DWS. Pod względem wykorzystania możliwości instytucji bank prezentuje się naprawdę nieźle.

Powtórzyć jednak trzeba — o tej ofercie niewiele wiadomo i firma, która nie szuka sama z siebie, prędko na opis propozycji Deutsche Banku nie trafi. Jest w tym może jakaś logika. Niewielu jednak potrafi ją pojąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Deutsche Bank 24 ukrywa zalety oferty