Deutsche Bank bada Metropolitan

  • Emil Górecki
opublikowano: 25-04-2014, 00:00

Ożywiony ruch w nieruchomościowym biznesie. W I kw. zawarto transakcje za prawie 1 mld EUR.

Nie minął miesiąc od zakupu Ronda 1 — najbardziej rozpoznawalnego i drogiego wieżowca w środkowej Europie, a fundusze Deutsche Banku już przygotowują się do kolejnego, spektakularnego przejęcia. Tym razem na celowniku jest biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego w Warszawie. To budynek prawie o połowę mniejszy (ma 38 tys. mkw. powierzchni najmu) i nieco starszy (oddany w 2003 r.), ale równie prestiżowy (zaprojektowany przez Normana Fostera) i przyciągający renomowanych najemców, którzy niechętnie stąd się wynoszą (BNP Paribas, Colliers, Cushman & Wakefield, MC Kinsey, kilka kancelarii prawnych). Metropolitan należy do funduszu Aberdeen, który zapłacił za niego w 2006 r. 169 mln EUR. Potencjalny nowy właściciel jest w trakcie badania nieruchomości i prawdopodobnie zaoferuje za nią około 200 mln EUR.

Według danych agencji Cushman & Wakefield, w ubiegłym roku niemieccy inwestorzy byli najsilniejszą grupą „narodowościową”, która kupowała nieruchomości w Polsce. Przypada na nich 25-procentowy udział w transakcjach wartych 3,12 mld EUR. W zestawieniu wysoko znaleźli się Amerykanie (21 proc.) i Brytyjczycy (15 proc.), a na czwartej pozycji rodzimi inwestorzy (8 proc.). Fundusze (takie jak Deutsche Bank) kupują dla inwestorów stabilne i bezpieczne nieruchomości, które można sprzedać nawet w największym kryzysie: biurowce w centrum Warszawy i centra handlowe w dużych miastach. Tylko takie miały szanse na sprzedaż w 2009 i 2010 r. Jednak dobre wiadomości z rynku zachęcają także do kupowania nieruchomości postrzeganych jako bardziej ryzykowne: np. biurowców w miastach regionalnych i poza centrum Warszawy, centrów handlowych o mniejszej skali, a także magazynów, które przez lata w ogóle nie były przedmiotem transakcji. W pierwszym kwartale 2014 r. właściciela zmieniły trzy centra logistyczne: firma Standard Life sprzedała Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie, a Invesco — Panattoni Park Bielsko-Biała.

W obu przypadkach kupującym była nowa na polskim rynku firma Hillwood z Teksasu. Pierwszy kwartał 2013 r. napawa optymizmem wszystkich, którzy chcą na rynku nieruchomości kupować i sprzedawać. Agencja JLL szacuje wartość zamkniętych w tym czasie transakcji na 939 mln EUR. W trakcie sprzedaży, choć na wcześniejszym niż Metropolitan etapie, są m.in. wieżowiec Plac Unii w centrum Warszawy czy biurowce Ambassador, T-Mobile Office Park i Konstruktorska na Służewcu Przemysłowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu