Deutsche Bank: Draghi mógł właśnie zasygnalizować podwyżkę stóp

opublikowano: 23-01-2019, 14:43

Analitycy Deutsche Banku uważają, że na ostatniej konferencji prasowej szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zasygnalizował możliwość podwyżki stóp procentowych.

Chodzi o moment kiedy Draghi został zapytany przez dziennikarza na konferencji o ocenę wpływu ujemnych stóp na zyski banków. Szef EBC odpowiedział, że to problem, którą bank centralny eurolandu „obserwuje bardzo uważnie”.

Mario Draghi, szef EBC
Zobacz więcej

Mario Draghi, szef EBC fot. Bloomberg

George Saravelos, szef analizy rynku walutowego w Deutsche Banku  twierdzi, że ta wypowiedź wskazuje na „znaczącą zmianę tonu”. Podobną opinię wyraził główny ekonomista banku Mark Wall.

Choć w informacjach o przebiegu grudniowego posiedzenia EBC nie ma nic, co sugerowałoby dyskusję na ten temat przez Radę Prezesów, analitycy Deutsche Banku uważają, że może dojść do ponownego przemyślenia korzyści z zastosowania ujemnej stopy depozytowej, wynoszącej obecnie minus 0,4 proc. Deutsche Bank przekonuje, że jeśli EBC zdecyduje się na działanie po takim ponownym przemyśleniu może wykorzystać spodziewane ogłoszenie nowego długoterminowego finansowania banków  do ogłoszenia podwyższenia stopy depozytowej. Deutsche Bank uważa, że może stać się to nawet już w marcu. Przeszkodą jest wcześniejsza deklaracja EBC, że nie zmieni stóp do lata tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy