Deutsche Bank odciął się od analityka krytykującego erę Angeli Merkel

opublikowano: 15-09-2021, 14:40

Deutsche Bank zdystansował się od raportu własnego analityka Jana Schildbacha, w którym skrytykował on władze Niemiec za brak polityki wsparającej rózwój krajowej branży finansowej.

Podsumowanie raportu Schildbacha, o którym zrobiło się głośno we wtorek, zawiera długą listę zarzutów począwszy od niskich kwalifikacji regulatorów po nieprawidłowości działania państwowego systemu emerytalnego.

Deutsche Bank oraz jego dział analityczny „dystansują się od niewłaściwej w treści i tonie krytyki regulatorów oraz władz”, poinformował rzecznik największego niemieckiego banku. Podkreślił, że Schildbach wyraził własne poglądy, których Deutsche Bank nie podziela. Analityk nie uzyskał autoryzacji raportu u władz działu analitycznego, dodał rzecznik Deutsche Banku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Nie brakuje opinii, że niemiecka branża finansowa została w tyle wobec zagranicy w minionej dekadzie, m.in. z powodu zaostrzenia regulacji przez rząd kanclerz Angeli Merkel. W raporcie Schildbacha, który został usunięty ze strony internetowej Deutsche Banku, analityk wskazywał m.in. na braki w kwalifikacjach i kulturze niemieckich regulatorów, co ujawniła seria skandali. Zwracał uwagę, na opodatkowanie zysków krajowych firm inwestycyjnych stawką 30 proc. wobec międzynarodowej średniej 22 proc. Skarżył się na zmniejszenie przez rząd zachęt dla oszczędzających do dokonywania własnych inwestycji. Podkreślał przewagę zagranicznych banków wobec krajowych wynikającą z polityki władz nie sprzyjającej konsolidacji niemieckiego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane