Deutsche Bank ogłosił wcześniejszy wykup części obligacji

Bloomberg, MD
opublikowano: 24-03-2023, 13:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Deutsche Bank, najmocniej przeceniony w piątek europejski bank, ogłosił niespodziewanie wcześniejszy wykup części długu podporządkowanego, co ma uspokoić nastroje po rekordowym wzroście kosztu ubezpieczenia się od niewypłacalności banku, informuje Bloomberg.

Agencja przypomina, że obligacje podporządkowane Deutsche Banku o terminie wykupu w 2028 roku notowane były po trochę ponad 98 centów za dolara przed upadkiem amerykańskiego Silicon Valley Banku, a niedługo potem przejęcia Credit Suisse przez UBS, któremu towarzyszyło anulowanie 17 mld USD długu podporządkowanego pierwszego z banków kosztem wierzycieli. Wywołane przez to wydarzenie obawy spowodowały spadek ceny wspomnianych obligacji Deutsche Banku nawet do 90 centów za dolara.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg zwraca uwagę, że choć obligacje podporządkowane Deutsche Banku odrabiały straty w ostatnich dniach, to wciąż notowane były w pobliżu ok. 94 centów za dolara. To sugerowało, że bank nie skorzysta z możliwości wykupu, ale Deutsche Bank zrobił to już pierwszego dnia kiedy miał taką możliwość, zauważa agencja.

Deutsche Bank nie przedstawił uzasadnienia decyzji o wykupie. Bloomberg przypomina, że poprzednie takie przypadki, jeśli były niespodziewane, pomagały zwiększyć zaufanie inwestorów.

- Decyzja Deutsche o wykupie, o ile uzyska wszystkie wymagane zgody regulatora, powinna być uspokajającym sygnałem dla inwestorów – napisał w piątkowym raporcie Stuart Graham, analityk Autonomous.

Akcje Deutsche Banku tanieją o ponad 14 proc. Jak informuje Reuters, pięcioletni swap ryzyka niewypłacalności (CDS) Deutsche Banku rósł w piątek o 19 pkt. bazowych po tym jak w czwartek na zamknięciu wynosił 222 pkt. bazowych, najwięcej od kiedy rozpoczęto notowania w 2019 roku. Czwartkowy wzrost ubezpieczenia od niewypłacalności Deutsche Banku był największy w historii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane