Deutsche Bank: przez wojnę handlową zaprzepaszczone 5 bln USD wartości akcji

opublikowano: 03-06-2019, 14:46

Trwająca od 17 miesięcy wojna handlowa przyczyniła się do zahamowania wzrostu amerykańskiego rynku akcji, co oznacza niższy zwrot z inwestycji o łącznie 5 bln USD, szacuje Deutsche Bank.

- Choć inne czynniki także niewątpliwie odgrywały rolę, wojna handlowa miała kluczowe znaczenie w zahamowaniu ożywienia globalnego wzrostu i utrzymaniu amerykańskiego rynku akcji w wąskim zakresie notowań. Zaprzepaszczony zwrot z wzrostu cen akcji w USA przez 17 miesiecy to 5 bln USA – głosi raport, którego autorem jest Binky Chadha, główny strateg Deutsche Banku.

W swoich szacunkach uwzględnił kapitalizację spółek z szerokiego indeksu Russell 3000 i roczny wzrost cen akcji wynoszący 12,5 proc.

W maju S&P500 spadł o ponad 6 proc. To pierwszy spadkowy miesiąc amerykańskiego rynku akcji od grudnia. Większość analityków tłumaczyła wzrost awersji do ryzyka niespodziewanym zwrotem na gorsze w wojnie handlowej USA z Chinami. Chadha uważa, że koszt wojny handlowej dla rynku akcji jest porównywalny ze spowodowanym przez kryzys finansowy w Europie z lat 2011-2012, do którego doszło w momencie obniżenia ratingu kredytowego USA. Zwrócił również uwagę, że zaprzepaszczony zwrot z akcji jest równy wartości 12-letniej dwustronnej wymiany handlowej USA i Chin.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy