Deutsche Bank: rynek źle zrozumiał wypowiedź szefa Fed

opublikowano: 30-11-2018, 11:54

Reakcja rynków akcji po niedawnej wypowiedzi szefa Fed Jerome Powella była nadmiernie optymistyczna, przekonuje Deutsche Bank.

Zamiast koncentrować się na słowach szefa Fed o bliskości neutralnego poziomu stóp w USA inwestorzy powinni skupić się przede wszystkim na danych makro, przemawiających za potrzebą podwyższenia kosztów pieniądza w celu kontrolowania wynagrodzeń i inflacji, twierdzi Deutsche Bank.

- Powell został źle zrozumiany – powiedział Torsten Slok, główny ekonomista międzynarodowego rynku w Deutsche Banku. – Przyjrzymy się danym – dodał. 

Jego zdaniem, wskazują one, że bez podwyżki stóp tempo wzrostu wynagrodzeń wyprzedzi wzrost zysków firm i napędzi większą inflację. Fed będzie prawdopodobnie musiał działać aby uniknąć sytuacji, w której rosnące ceny detaliczne zaczną wpływać zarówno na rynek akcji, jak i obligacji.

- Jeśli Fed nie spróbuje schłodzić silnego trendu wzrostu wynagrodzeń, wówczas wyższe koszty pracy pchną w górę długoterminową stopę procentową i obniżą marże zysku i ceny akcji – twierdzi Slok. – Pojawiło się ryzyko powrotu przypominającej lata 70. ubiegłego wieku niezakotwiczonej inflacji wynagrodzeń wraz z towarzyszącym jej rynkiem niedźwiedzia zarówno na akcjach jak i obligacjach – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu