Deutsche Bank: w październiku kolejna podwyżka stóp EBC o 75 pkt. bazowych

opublikowano: 09-09-2022, 09:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Deutsche Banku oczekują kontynuacji zdecydowanego podwyższania stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, informuje Reuters.

W czwartek EBC podwyższył główną stopę najmocniej w historii, o 75 pkt. bazowych. Powodem jest rekordowa inflacja w strefie euro, przekraczająca 9 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Analitycy Deutsche Banku poinformowali, że zmienili prognozę dotyczą podwyżki w październiku. Dotychczas oczekiwali, że wyniesie 50 pkt. bazowych. Teraz uważają, że będzie to 75 pkt. bazowych. Jako powód wskazali wypowiedź szefowej EBC Christine Lagarde, według której stopy wciąż są daleko od poziomu, który pozwalałby oczekiwać spadku inflacji w kierunku celu banku centralnego. Lagarde powiedziała również, że należy oczekiwać podwyżek stóp na kolejnych kilku posiedzeniach.

- To podkreśla brak wrażliwości EBC na problem wzrostu gospodarczego i całkowite skupienie na obniżeniu inflacji – głosi raport Deutsche Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane