Deweloper największej w Europie farmy wiatrowej chce użyć gigantycznych turbin

opublikowano: 22-01-2021, 09:18

Szwedzki Svevind, który buduje lądową farmę wiatrową Markbygden, chce użyć na niej turbin wysokich prawie jak wieża Eifella.

Spółka poinformowała, że szykuje wniosek o zgodę na zwiększenie wysokości turbin wiatrowych o jedną trzecią, do 300 metrów.

- Jeśli możesz iść wyżej w górę, możesz zastosować większy wirnik, a to oznacza więcej energii z turbiny – powiedziała Kristina Falk, szefowa działu zezwoleń i środowiska w Svevind. – Na tej wysokości jest znaczący wzrost energii wiatru w porównaniu z tą, jaką mamy teraz – dodała.

Farma Markbygden, na której stanie 1101 turbin, ma rozpocząć produkcję pod koniec dekady. Będzie wytwarzać energię wystarczającą na zaspokojenie 8 proc. popytu w Szwecji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Obecnie nie ma turbin wiatrowych dorównujących wysokością wieży Eiffela. Eksperci nie przewiduj, aby powstały przez najbliższe kilka lat. Svevind chce mieć jednak opcję możliwości ich zastosowanie kiedy się pojawią.

Największą obecnie na świecie turbiną wiatrową jest 5.8-170, opracowana przez Siemens Gamesa Renewable Energy. Ma 250 metrów wysokości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane