Deweloper wyrusza na podbój Rumunii

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 29-03-2011, 00:00

Po rekordowo dobrym roku MLP Group ma jeszcze większy apetyt na rozwój. Planuje m.in. ekspansję w Rumunii i na wschodzie Europy.

MLP Group osiągnęła w 2010 r. ponad 80 mln zł zysku i wynajęła prawie 90 proc. swoich parków magazynowych

Po rekordowo dobrym roku MLP Group ma jeszcze większy apetyt na rozwój. Planuje m.in. ekspansję w Rumunii i na wschodzie Europy.

MLP Group, deweloper obiektów magazynowo-przemysłowych dla przemysłu lekkiego, działający w Polsce, opublikował dobre wyniki finansowe za 2010 r. Przychody z wynajmu powierzchni w należących do grupy parkach (MLP Pruszków I, Pruszków II, MLP Tychy, MLP Poznań i MLP Bucharest Sud) wyniosły około 67,9 mln zł, a zysk z wyceny nieruchomości 64,3 mln zł. Wartość należących do spółki nieruchomości wzrosła z 703,1 mln zł na koniec 2009 r. do 804,2 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej w 2010 r. osiągnął 99,5 mln zł, a zysk netto 80,8 mln zł. Polskie parki są wynajęte prawie w 90 proc.

Inwestycja w Bukareszcie

W 2010 r. firma zakończyła budowę pierwszego budynku na terenie parku produkcyjno-magazynowego w Bukareszcie — MLP Bucharest Sud. Ponad 6,1 tys. mkw. w magazynie wynajęła firma Golden Foods. MLP Group podpisała też list intencyjny z firmą Sarantis na wynajęcie 5 tys. mkw.

— Wkrótce planujemy rozpoczęcie budowy kolejnego budynku w Bukareszcie. Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z trzema potencjalnymi najemcami i być może już niedługo będziemy mogli poinformować o podpisanych kontraktach. Jesteśmy jedynym aktywnym deweloperem na rynku rumuńskim, który ma zagwarantowane finansowanie inwestycji. Negocjacje, które prowadzimy, dotyczą 50 tys. mkw., czyli całej pierwszej fazy MLP Bucharest Sud, w której zaplanowaliśmy cztery budynki — zapowiada Michael Shapiro, prezes MLP Group.

Zarząd spółki twierdzi, że rozwój rumuńskiego parku będzie motorem napędowym firmy w 2011 r. Na należącym do MLP terenie zmieści się aż 300 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej.

Przed debiutem

Firma ma też duży bank ziemi w Polsce, na którym można wybudować około 400 tys. mkw. magazynów, z tego około 300 tys. mkw. w parku Pruszków II i prawie 90 tys. mkw. w Poznaniu.

— Dysponujemy pozwoleniami na budowę i projektami około 50 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej, co w razie podpisania umowy z najemcą pozowali nam w 5-6 miesięcy zrealizować inwestycję — twierdzi Dorota Jagodzińska-Sasson, członek zarządu MLP Group.

Grupa buduje, też na zamówienie konkretnych inwestorów, poza parkami należącymi do spółki.

— Ten typ budownictwa pozwala nam w krótkim czasie osiągnąć bardzo dobrą marżę, ponieważ już w momencie rozpoczęcia budowy taki budynek jest sprzedany — wyjaśnia Radosław T. Krochta, członek zarządu MLP Group.

Prospekt emisyjny MLP Group został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego 13 października 2010 r. i opublikowany 25 października 2010 r. Przedstawiciele spółki nie ujawniają jeszcze, kiedy planują emisję akcji na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane