Deweloperska noga Ponaru

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 20-06-2007, 00:00

Hydrauliczna grupa wytypowała już dwie firmy z USA do przejęcia. Kupi jedną za 20 mln USD, a potem wprowadzi ją na NYSE lub Nasdaq.

Hydrauliczna grupa wytypowała już dwie firmy z USA do przejęcia. Kupi jedną za 20 mln USD, a potem wprowadzi ją na NYSE lub Nasdaq.

Ponar Wadowice, grupa specjalizująca się w produkcji elementów hydraulicznych i automatyce, buduje trzecią nogę w sektorze deweloperskim. Na początek kupuje spółkę z doświadczonym zespołem ludzi za 17,5 mln zł, z tego 5 mln zł w gotówce i dorzuca akcje Relpolu. Po co Ponarowi deweloperka?

— Długoterminowe i atrakcyjne projekty ustabilizują przychody i zyski grupy — tłumaczy Arkadiusz Śnieżko, prezes spółki.

Poza tym z tej branży wywodzi się Piotr Wiaderek, główny udziałowiec Ponaru. Ma spore doświadczenie i chce je wykorzystać. Dlatego grupa planuje kolejne akwizycje w sektorze. Efekty finansowe mają być widoczne jeszcze w tym roku. Docelowo Ponar planuje, że deweloperka będzie mu rocznie przynosić 8-12 mln zł zysku.

Przedstawiciele spółki wrócili z USA. Tam specjaliści z Mc Lean Group wyselekcjonowali dwie firmy do przejęcia. Obie zyskowne.

— To producenci elementów hydraulicznych, którzy mogą uzupełnić naszą ofertę — twierdzi Arkadiusz Śnieżko.

Teraz Ponar zdecyduje się na jeden podmiot. Zakończenie transakcji spodziewane jest na przełomie roku. Koszt około 20 mln USD. Potem przejęta spółka trafi na nowojorską giełdę albo na Nasdaq, aby zdobyć fundusze na dalszy rozwój.

Wydając 5 mln zł na firmę deweloperską, Ponar spożytkował około 20 mln zł z niedawnej emisji. 4,5 mln zł poszło na podwyższenie kapitału w Ponarze Lubań, 2 mln zł na nowe maszyny, a 9 mln zł na akwizycje w sektorze hydraulicznym, które lada moment będą ujawniane, i dofinansowanie Ponaru Silesia.

Jesienią grupa przeprowadzi kolejną emisję wartości 150 mln zł. Cele: następne projekty deweloperskie i budowa „banku ziemi” oraz częściowe finansowanie amerykańskiej akwizycji. Pewna kwota pójdzie też na drugą ratę płatności za Ponar Lubań. Pierwsza została wypłacona z kredytu, a trzecia i ostatnia przyjmie pewnie formę wydania akcji samego Ponaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy