Deweloperzy biją rekordy mieszkań oddawanych do użytku

  • DI
opublikowano: 21-05-2018, 16:45
aktualizacja: 21-05-2018, 16:48

Deweloperzy biją kolejne rekordy pod względem mieszkań oddawanych do użytku - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Ekspert skomentował dane GUS.

Jak podał w poniedziałek GUS, według wstępnych danych w okresie styczeń-kwiecień 2018 deweloperzy oddali do użytkowania 32 tys. 714 mieszkań, tj. o 15,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowali wzrost o 2,4 proc.).

W zawieszeniu: Rekordy sprzedaży mieszkań napawają deweloperów optymizmem, jednak spółki cały czas borykają się z rosnącymi cenami gruntów i generalnego wykonawstwa, które w niektórych przypadkach uniemożliwiają im rozpoczęcie kolejnych inwestycji.
Zobacz więcej

W zawieszeniu: Rekordy sprzedaży mieszkań napawają deweloperów optymizmem, jednak spółki cały czas borykają się z rosnącymi cenami gruntów i generalnego wykonawstwa, które w niektórych przypadkach uniemożliwiają im rozpoczęcie kolejnych inwestycji. Fot. Marek Wiśniewski

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła w okresie czterech miesięcy 2018 r. do 70 tys. 902, tj. o 14,6 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 12,9 proc.). W tym deweloperzy rozpoczęli budowę 42 tys. 873 mieszkań, inwestorzy indywidualni - 26 tys. 818 mieszkań.

"Deweloperzy biją kolejne rekordy pod względem mieszkań oddawanych do użytku, w tyle nie pozostają również pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji" - powiedział PAP Cebula. "Patrząc na strukturę zakupu nieruchomości widać, że duża część z nich jest nabywana jako forma inwestycji m.in. ze względu na bezpieczeństwo lokowanych środków" - zauważył.

Jak zauważył Cebula, "optymistyczne informacje płynące z sektora budownictwa mieszkaniowego odzwierciedlają m.in. wciąż rosnące ceny mieszkań, tak na rynku pierwotnym jak i wtórnym". Zdaniem eksperta ma na to "wpływ dobra sytuacja gospodarstw domowych, w szczególności malejąca relacja płac do cen mieszkań".

"Na chwilę obecną budownictwo jeszcze jest w stanie odpowiedzieć na silny popyt rynkowy" - podał Cebula.

"Zakładam, że już niedługo sektor napotka poważne bariery związane z zaspakajaniem tych potrzeb. Przede wszystkim głównymi problemami są i będą niewystarczająca ilość rąk do pracy oraz rosnące koszty materiałów budowlanych" - podał Cebula.

Cebula powiedział, że "główne wyzwania, którym poddany zostanie rynek budowlany, to zmiany technologii produkcji oraz realizacji inwestycji, nie do uniknięcia są również fuzje i przejęcia przedsiębiorstw z sektora nieruchomościowego".

Według GUS "liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła w okresie czterech miesięcy 2018 r. do

70 tys. 902, tj. o 14,6 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 12,9 proc.)". "Deweloperzy rozpoczęli budowę 42 tys. 873 mieszkań, inwestorzy indywidualni - 26 tys. 818 mieszkań, spółdzielnie mieszkaniowe – 668 mieszkań (wobec 787 przed rokiem), a pozostali inwestorzy 543 mieszkań (przed rokiem 767)".

W okresie czterech miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 87 tys. 475 mieszkań, tj. o 4,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowano wzrost o 36,8 proc.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu