Czytasz dzięki

Deweloperzy celują w ustawowy limit cen

Marata Sieliwestrow
opublikowano: 13-01-2009, 00:00

Choć rząd dopłaci więcej do mieszkań w ramach programu "Rodzina na swoim", często będzie to — zwłaszcza w dużych miastach — wciąż za mało.

Choć rząd dopłaci więcej do mieszkań w ramach programu "Rodzina na swoim", często będzie to — zwłaszcza w dużych miastach — wciąż za mało.

"Rodzina na swoim" umożliwia małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dziecko uzyskanie kredytu hipotecznego, z którego państwo spłaca połowę miesięcznych odsetek przez osiem lat. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać 75 mkw., a domu 140 mkw.

Większe dopłaty

Największy problem, by skorzystać z programu, mieli mieszkańcy dużych miast, gdyż przewiduje on ulgi na zakup lokali stosunkowo tanich. W Warszawie cena za metr kwadratowy mieszkania nie mogła przekraczać do tej pory 6,6 tys. zł — a średnia cena za mkw. w stolicy to około 9 tys. zł. Po nowelizacji ustawy 2 stycznia 2009 r. ceny mieszkań objętych rządowymi dopłatami będą wyższe i wyniosą dla stolicy około 7,1 tys. zł za mkw. Nabywcom sprzyjają problemy deweloperów, którzy obniżają ceny i reklamują swoje inwestycje jako spełniające warunki programu.

— J W Construction zapewnia, że liczba mieszkań, które można kupić za dotowany kredyt, wzrośnie w styczniu z 300 do 600. Dom Development ogłasza, że ma w ofercie 500 takich lokali. Wielu innych deweloperów zapowiada, że będzie obniżać ceny dla ubiegających się o kredyt z dofinansowaniem — twierdzi Aleksandra Szarek, specjalista rynku nieruchomości Home Broker.

To wciąż za mało

Jeśli deweloperzy dostosują ceny mieszkań do wymogów rządowego programu, na rynku może pojawić się kilka tysięcy lokali dla osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na kupno własnego "M".

— Pierwszym rezultatem nowelizacji może być niewielki spadek cen, ale w dłuższej perspektywie spowoduje ona obniżenie podaży. To z kolei może być zapowiedzią wyhamowania spadku pod koniec 2009 r. —uważa Aleksandra Szarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marata Sieliwestrow

Polecane