Deweloperzy są zadowoleni z wyników

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 28-01-2014, 00:00

Magazyny: W 2013 r. wynajęto ponad 2 mln mkw. To najlepszy wynik w historii. A wszystko za sprawą Amazona

Największy wpływ na roczny wynik branży magazynowej miał IV kwartał, w którym podpisano umowy najmu 900 tys. mkw.

Zobacz więcej

Polska zyskuje w oczach potencjalnych inwestorów, którzy rozważają ulokowanie w naszym kraju magazynów logistycznych czy hal produkcyjnych. Pomaga w tym rosnący popyt konsumpcyjny Polaków, a także położenie Polski, umożliwiające ekspansję na rynki wschodnie. Sprzyja temu także poprawiający się stan dróg – mówi Radosław Krochta, wiceprezes MLP Group. [FOT. GK]

— W ostatnich tygodniach roku mogliśmy zauważyć wzmożoną aktywność najemców, którzy zaczęli mówić o poprawie sytuacji, planowanych, inwestycjach, a co za tym idzie — rosnącym zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową — mówi Bartosz Mierzwiak, wiceprezes Prologis w Polsce.

Największe BTS-y

Wśród najaktywniejszych branż były e-commerce, handel i logistyka. Największą transakcją na rynku było podpisanie przez Panattoni Europe umowy z firmą Amazon, gigantem z sektora e-commerce, na budowę dwóch obiektów magazynowych o powierzchni 100 tys. mkw. każdy.

— To nasz największy tegoroczny sukces. Podpisanie umów w Polsce przyczyniło się także do otwarcia relacji biznesowych między Panattoni a Amazonem w Europie — mówi Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Panattoni Europe. Trzeci budynek dla Amazona wybuduje pod Wrocławiem firma Goodman.

W 2013 r. Panattoni zobowiązało się również do wybudowania magazynu w Strykowie dla Castoramy, która przeniosła się z Poznania, dzięki czemu zaoszczędzi 16 proc. na operacjach logistycznych. Powierzchnia obiektu wyniesie 50 tys. mkw. Nowe magazyny na zamówienie powstaną także m.in. we Wrocławiu, gdzie Eko Holding wynajął od Prologis 35 tys. mkw., i w Opolu, gdzie Panattoni wybuduje halę produkcyjną dla Polaris Industries o powierzchni 33 tys. mkw.

— W roku 2013 wciąż przeważały obiekty budowane na zamówienie konkretnej firmy. Tego też należy się spodziewać w 2014 r. Nieco więcej budów spekulacyjnych może pojawić się w 2015 r., ale to zależy od sytuacji gospodarczej. Jednak powrót do sytuacji z 2008 r., kiedy w jednym czasie oddano do użytku prawie 1,2 mln mkw. magazynów nie jest w tej chwili ani prawdopodobny, ani pożądany — uważa Maciej Szczepański, konsultant w dziele doradztwa i badań rynku CBRE.

Dobra sprzedaż

Polski rynek magazynowy cieszył się także dużym zainteresowaniem inwestorów. Wartość transakcji wyniosła około 656 mln EUR. — Uwagę inwestorów przyciągały obiekty klasy A w najlepszych regionach, czyli w pobliżu głównych aglomeracji, z bardzo dobrym dostępem do infrastruktury drogowej. Największą ubiegłoroczną transakcją magazynową była sprzedaż 50 proc. udziałów w platformie magazynowej Segro dla PSP Investments. W 2014 r. spodziewamy się, że wartość transakcji w segmencie magazynowym wyniesie 500 mln EUR — mówi Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w Jones Lang LaSalle.

Inne transakcje magazynowe to m.in. kupno parku logistycznego Żerań Park II przez Segro (43 mln EUR), kupno warszawskiego centrum dystrybucyjnego Manhattan za 30 mln EUR przez CBRE Global Investors, kupno magazynu wynajętego w 100 proc. dla marki H&M w Poznaniu przez WP Carey za 64 mln EUR, kupno Diamond Business Park przez Blackstone, sprzedaż Diamond Business Park Łódź oraz sprzedaż nieruchomości PointPark Properties (P3).

Plany na inwestycje

Najem na satysfakcjonującym poziomie i wysoka sprzedaż dały deweloperom zielone światło do rozpoczynania nowych inwestycji. Panattoni, prócz rozwoju parków w najlepszych regionach, w nowym roku planuje kupić kilka obiektów przemysłowych i podnieść ich wartość poprzez modernizację oraz komercjalizację.

— Będziemy też przyglądać się ścianie wschodniej Polski, aby zrozumieć, w jaki sposób można tam zaistnieć — mówi Robert Dobrzycki. Prologis z kolei ma w planach budowę budynków typu BTS w Pradze i w Bratysławie, ale nie odpuszcza też w Polsce, jednak na razie nie chce zdradzać swoich planów. Na rozwój stawia też grupa MLP, która skupia się na rozbudowie swoich parków MLP Pruszków II, MLP Poznań i MLP Bieruń.

— Planujemy także wystartować z budową nowych parków logistycznych w rejonie Wrocławia i na Górnym Śląsku. Analizujemy także inwestycje we wschodniej części kraju. Ale nie zaprzestaniemy budowy BTS-ów na zlecenie konkretnych klientów, które będą powstawały poza naszymi parkami — mówi Radosław Krochta, wiceprezes MLP Group.

Ponadto spółka zamierza kupować grunty. Nie wyklucza także wyjścia poza granice Polski, zwłaszcza do Europy Wschodniej. Ogólnie na rozwój MLP przeznaczy minimum 100 mln zł. Wszyscy deweloperzy zgodnie przyznają, że nowy rok będzie lepszy niż 2013. Dobrą wiadomością jest także utrzymanie czynszów na stałym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu