Deweloperzy sprzedali o 17 proc. mniej mieszkań w 7 największych miastach

  • PAP
opublikowano: 02-12-2022, 11:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 7 największych miastach deweloperzy znaleźli chętnych na łącznie niespełna 2,7 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym od październikowego o 17 proc. – wynika z opublikowanej w piątek analizy portalu RynekPierwotny.pl.

W 7 największych miastach deweloperzy znaleźli chętnych na łącznie niespełna 2,7 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym od październikowego o 17 proc. Wzrost sprzedaży zanotowano we Wrocławiu i Katowicach, a spadek odnotowano w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu - wynika z opublikowanej w piątek analizy portalu RynekPierwotny.pl.

„We wszystkich miastach koniunktura jest znacznie gorsza niż przed rokiem, który był rekordowym pod względem łącznej liczby sprzedanych tam mieszkań. W okresie 11 miesięcy tego roku deweloperzy sprzedali tylko niespełna 31 tys. mieszkań, czyli o 34 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najbardziej popyt skurczył się we Wrocławiu (o 44 proc.), Gdańsku (o 38 proc.) i w Warszawie (o 34 proc.)” – czytamy w analizie.

W Warszawie cena metra kwadratowego się nie zmieniła, w Krakowie i Katowicach poszła o 1 proc. do góry. Podwyżkę, odpowiednio o 2 proc. i 4 proc., odnotowano w Poznaniu i Gdańsku. Z kolei we Wrocławiu cena spadła o 1 proc.

„Natomiast zastanawiać musi aż 7-proc. spadek średniej ceny metra kwadratowego w Łodzi. Może to wynikać z faktu, że w tym mieście sprzedało się całkiem sporo stosunkowo drogich – jak na ten rynek – mieszkań (głównie kawalerek, w cenie grubo powyżej 9 tys. zł za m kw.). Te, które zostały w ofercie obniżyły średnią” – stwierdzono w analizie.

Dodano w niej, że w największych miastach kurczy się oferta mieszkań w cenach przystępnych dla osób i rodzin o przeciętnych dochodach, czyli do 7-8 tys. zł za m kw. Np. w Poznaniu udział lokali w cenie nie przekraczającej 8 tys. zł za m kw. skurczył się w ciągu ostatnich 12 miesięcy z 40 proc. do zalewie 3 proc. Z 11 proc. do 46 proc. wzrósł natomiast odsetek mieszkań z ceną ofertową powyżej 10 tys. zł za m kw. Pojawiły się tu także mieszkania z ceną powyżej 15 tys. zł za m kw. Duże zmiany w strukturze cenowej oferty firm deweloperskich odnotowano także w Katowicach. W tych miastach średnia cena metra kwadratowego wzrosła najmocniej, np. w stolicy Górnego Śląska była ona w listopadzie aż o 26 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Z analizy portalu wynika, że w okresie 11 miesięcy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w 7 miastach łącznie nieco ponad 34 tys. mieszkań, czyli o 11 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Wygaszenie aktywności firm deweloperskich widoczne jest szczególnie w Poznaniu i Krakowie. Deweloperzy starają się jednak uzupełniać swoją ofertę, wprowadzając do sprzedaży większą niż miesiąc wcześniej liczbę mieszkań. Z taką sytuacją mieliśmy w listopadzie do czynienia w większości największych miast, a szczególnie w Poznaniu i Krakowie. Jedynie w Katowicach i Gdańsku deweloperzy zaciągnęli hamulec ręczny” – stwierdzono w analizie.

Łącznie w 7 największych miastach wprowadzono w listopadzie do sprzedaży przeszło 2,8 tys. mieszkań, czyli o 15 proc. więcej niż w październiku. Wcześniej jednak przez 4 miesiące podaż mieszkań mocno spadała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane