Deweloperzy zbierają dobre noty

  • Michał Błasiński
opublikowano: 20-09-2012, 00:00

Już wkrótce akcje deweloperów z segmentu komercyjnego wyceniane będą powyżej wartości księgowej – przekonują eksperci Citigroup

Analitycy, a za ich radą inwestorzy, odzyskują wiarę w największych giełdowych deweloperów komercyjnych. Jeszcze pod koniec czerwca, w apogeum zniechęcenia do sektora, wskaźnik cena do wartości księgowej dla GTC nie przekraczał 0,5, a dla Echa 0,7. Notowania ruszyły jednak w końcu dynamicznie w górę. Przez ostatnie dwa tygodnie kapitalizacja pierwszej z firm urosła o 30, a drugiej o 20 proc.

Lepsi od mieszkaniówki

W zwyżkach pomogły rekomendacje „kupuj” od Citigroup. Ich autor Piotr Zielonka uważa, że oba walory mają jeszcze duży potencjał wzrostu. Cena docelowa dla GTC to 11 zł, o ponad 40 proc. więcej od kursu na GPW, a Echa 6,7 zł — 53 proc. powyżej giełdowych notowań.

Specjalista Citigroup wypowiada się zresztą przychylnie o całej branży — rekomenduje „przeważaj” dla całego sektora deweloperów komercyjnych, a więc tych, którzy działalność koncentrują na biurowcach i obiektach handlowych. Inni analitycy są podobnego zdania, a postrzeganie segmentu w znacznej mierze zmieniły ostatnie decyzje władz monetarnych.

— Myślę, że działania Fedu, Europejskiego Banku Centralnego oraz oczekiwana obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przekładają się na notowania branży. Będzie ona ponosić niższe koszty finansowania i mieć do niego łatwiejszy dostęp. To dług jest przecież głównym źródłem finansowania nowych projektów deweloperskich — mówi Stanisław Ozga, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Wtóruje mu Michał Sztabler, analityk Trigon DM. Według niego, segment komercyjny będzie silniejszy właśnie ze względu na oczekiwany spadek kosztów finansowania. Powinno się to przełożyć na poprawę przepływów pieniężnych.

Analitycy nie mają wątpliwości, że deweloperzy działający w segmencie komercyjnym są bardziej odporni na spowolnienie gospodarcze niż deweloperzy mieszkaniowi. Ci ostatni borykają się z niekorzystnymi dla nich zmianami w prawie, wkrótce kończy się program Rodzina na Swoim, a trudna sytuacja na rynku pracy nie sprzyja podejmowaniu przez klientów decyzji o zakupie własnego M. Problemem jest też duża nadpodaż.

— Moim zdaniem, perspektywy dla deweloperów komercyjnych są lepsze niż dla segmentu mieszkaniowego. Odzwierciedleniem tego są pozytywne rekomendacje wydane przez nasze biuro dla GTC, Echo Investment, BBI Development oraz PA Nova — mówi Piotr Zybała, analityk DI BRE.

— Na korzyść deweloperów komercyjnych przemawiają stałe przychody ze sprzedaży — dodaje Stanisław Ozga.

Nie tylko giganci

W ostatnim czasie akcje deweloperów zostały silnie przecenione, a subindeks WIG-Deweloperzy jest niewiele powyżej dna bessy z 2008 r. Wielu analityków uważa, że to dobry moment na rozpoczęcia zakupów. Spośród ośmiu ostatnich rekomendacji dla GTC 6 brzmi „kupuj”. Pozytywne oceny seryjnie zbiera też Echo Investment. 4 z 8 ostatnich zaleceń to „kupuj”.

— Myślę, że spośród spółek deweloperskich na uwagę zasługuje Echo Investment. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu zadłużenia, czyli w praktyce większego bezpieczeństwa. Nieco gorzej pod tym względem prezentuje się GTC. Uważam, że ostatnia emisja akcji w wysokości 100 mln EUR nie rozwiązła do końca problemów z finansowaniem w średnim okresie. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa dobre projekty handlowe GTC, zlokalizowane w Warszawie. Wkrótce powinny zacząć generować przychody — powiedział Arkadiusz Chojnacki, analityk Ipopema Securities. Przychylniej nastawiony do obu spółek jest Stanisław Ozga.

— Solidna spółka to Echo Investment. Do końca roku firma zakończy 3 inwestycje, które są w znacznym stopniu wynajęte. Na prostą wychodzi GTC. Emisja akcji oddaliła ryzyko utraty płynności — uważa Stanisław Ozga. Nie tylko branżowi giganci cieszą się wzięciem. Drugi tydzień z rzędu absolutnym hitem na GPW są akcje spółki PA Nova. W osiem sesji kurs wzrósł o ponad 35 proc. Pomogła rekomendacja „kupuj” od DI BRE Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Deweloperzy zbierają dobre noty