DGA zbiera pieniądze na przejęcia firm doradczych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-02-2004, 00:00

Inwestorzy poszukujący ciekawych ofert zwrócą zapewne uwagę na marcową sprzedaż walorów spółki Doradztwo Gospodarcze DGA. Spółka będzie pionierem na GPW w swojej branży.

W ramach publicznej oferty, która rozpocznie się 9.03 budową księgi popytu, poznańska spółka zamierza zaoferować inwestorom od 350 tys. do 560 tys. walorów serii F w transzy otwartej i do 20 tys. walorów serii G w transzy zamkniętej. W pierwszej znajdą się akcje dla inwestorów instytucjonalnych (zapisy 15-19.03), i dla indywidualnych (15-22.03). Ostateczna decyzja, ile akcji trafi do której grupy, zostanie podjęta po book-buildingu.

Kwotę, jaką uzyska spółka z emisji serii F, można szacować na 15-17 mln zł, co daje cenę emisyjną w przedziale 26,5-30 zł. Pieniądze mają pójść m.in. na inwestycje w nowe struktury, departamenty i zespoły eksperckie zajmujące się rozwiązaniami dotyczącymi systemów bezpieczeństwa informacji (5-9 mln zł). Część wpływów ma być przeznaczona na rozwój własnego oprogramowania oraz zakup i adaptację aplikacji CRM do zarządzania relacjami z klientami (1-3 mln zł). Spółka chce także przejmować inne firmy (1-4 mln zł). Umocnieniu pozycji rynkowej ma pomóc otwarcie nowych oddziałów i rozbudowa sieci partnerskiej (do 500 tys. zł). Reszta pieniędzy zasili kapitał obrotowy (2-4 mln zł). Do wartości emisji należy dodać 150 tys. zł (cena emisyjna 7,5 zł), jakie DGA pozyska ze sprzedaży akcji serii G. Oferta jest przeznaczona dla współpracowników.

Firma reprezentować będzie zupełnie nowy sektor na GPW. To główny czynnik ryzyka jej oferty. Jej core business to doradztwo biznesowe, konsulting zarządczy, a także usługi związane z wejściem Polski do UE. Biorąc pod uwagę analizę fundamentalną, spółka prezentuje się obiecująco. Według wstępnych danych w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży zamknęły się 15,6 mln zł. Zysk netto wyniósł 2,3 mln zł. Obie kwoty są zdecydowanie wyższe od wcześniejszych prognoz. W porównaniu z rokiem 2002 sprzedaż spółki wzrosła o ponad 30 proc. Na poziomie netto zysk zwiększył się o blisko 65 proc. Pewnym zagrożeniem jest wysoki poziom zobowiązań krótkoterminowych: w ostatnim dniu września 2003 r. stanowiły one 48 proc. kapitału własnego.

Prognozy spółki zakładają w 2004 r. wzrost przychodów do 23,2 mln zł. Wynik netto ma wzrosnąć o 47 proc. do 3,4 mln zł. Gwarantuje to utrzymanie wskaźnika rentowności netto powyżej 14 proc. Zagrożeniem może być ewentualna utrata kluczowych konsultantów i klientów. Czynnikiem ryzyka jest struktura akcjonariatu. Główni udziałowcy z Andrzejem Głowackim, prezesem DGA, na czele (70 proc. głosów na WZA) kontrolują 99,5 proc. kapitału. Jeśli oferta się powiedzie, nowi inwestorzy zyskają blisko 25- -proc. udział w głosach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / DGA zbiera pieniądze na przejęcia firm doradczych