DI BRE Banku: GPW podążyła za Europą

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 16-05-2001, 17:01

Przy negatywnym sentymencie na giełdach europejskich i oczekiwaniu słabego otwarcia w Stanach Zjednoczonych nasz rynek zanotował zniżkę. Indeks WIG-20 spadł o 2% do poziomu 1379,6 punktu. Wśród dużych spółek najsłabiej zachowały się Elektrim, PKN Orlen, BRE i Netia. Negatywną informację podało Ministerstwo Finansów. Deficyt budżetu państwa zwiększył się w kwietniu, osiągając 89,7% zaplanowanej kwoty na cały rok. Jego wyższy poziom od prognozowanego w okresie styczeń-kwiecień wynikał z subwencji dla samorządów i niższych wpływów z podatków pośrednich Minister Finansów szacuje, iż po maju deficyt budżetowy znacznie przekroczy 90%, ale w czerwcu spadnie w okolice 83%.

UOKiK we Wrocławiu wszczął postępowanie wobec Optimusa i jego 5 dealerów

LG Petro Bank, w którym udziały posiada m.in. PKN Orlen podał, iż inwestor strategiczny zostanie wyłoniony do końca roku. Wycofywanie się Koreańczyków z instytucji finansowych jest zgodne z przyjętą przez nich strategią. Jednak wielkość procentowego zaangażowania przez nowego inwestora w kapitał banku nie została jeszcze określona, podobnie jak to czy LG pozostanie akcjonariuszem banku.

Inflacja na poziomie konsumentów (CPI) Stanach Zjednoczonych w kwietniu wyniosła 0,3%, natomiast inflacja bazowa bez uwzględnienia cen energii i żywności (core CPI) 0,2%. Dane powyższe były zbliżone do oczekiwań rynkowych. Nie będą miały zatem wpływu na decyzje inwestorów.

Inflacja w strefie euro w kwietniu wzrosła do 2,9% w skali roku i była najwyższa od listopada. Jest ona więc na poziomie znacznie wyższym od celu inflacyjnego EBC (2%).

Artur Szymecki,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE Banku: GPW podążyła za Europą