DI BRE Banku - Komentarz posesyjny

Paweł Kubisiak
opublikowano: 02-01-2001, 22:20

Na pierwszej noworocznej sesji indeks WIG-20 spadł się 1,2% poniżej piątkowego zamknięcia. W ciągu dnia dwukrotnie próbował istotnie zmniejszyć rozmiar straty, ale słabe zachowanie giełdy amerykańskiej na początku notowań spowodowało, iż poziom zamknięcia notowań było zbliżony do poziomu otwarcia. Inwestorzy zdecydowanie powstrzymywali się z podejmowaniem decyzji o czym świadczy relatywnie niski poziom obrotów. W centrum zainteresowania były przede wszystkim PKN, TPSA, Elektrim, Pekao. Największe wzrosty odnotowano na Oceanie, Rolimpexie, i Sokołowie, na drugim biegunie znalazły się Lentex, Yawal, Stalprofil.

W listopadzie deficyt obrotów bieżących wyniósł 320 milionów dolarów, znacznie poniżej oczekiwań rynkowych wynoszących średnio 800 milionów dolarów. Przyczyniły się do tego silniejszy niż oczekiwano wzrost eksportu, niższy poziom importu na skutek zmniejszonego popytu wewnętrznego oraz saldo dochodów.

Wskaźnik aktywności przemysłowej w USA w grudniu spadł do 43,7 osiągając poziom najniższy od kwietnia 1991 roku. Dane znacznie słabsze od spodziewanych (47,0) obrazujące słabnącą kondycję gospodarki mogą wynikać ze zmniejszenia nowych zamówień i rosnących zapasów.

Najistotniejsze dane dotyczące zatrudnienia i płac zostaną podane w piątek. Mogą one wpłynąć na decyzje FED co do poziomu oraz sposobu obniżki stóp procentowych.

Artur Szymecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE Banku - Komentarz posesyjny