DI BRE Banku o BPH i PBK

opublikowano: 13-03-2001, 16:53

BPH - Wysokie rezerwy i koszty

Nie sprawdziła się prognoza zarządu BPH odnośnie wyniku netto w 2000 roku. Zarząd przewidywał osiągnięcie 175 mln tymczasem wynik był wyższy i wyniósł 249,7 mln.

Tak duża różnica pomiędzy oczekiwaniami, a realizacją po części z pewnością wynika z otoczenia rynkowego (wysokie marże odsetkowe w zeszłym roku), ale zdecydowanie większy wpływ na wyższy wynik banku miały decyzje Banku Austrii (inwestor strategiczny w PBK) i Bayerische Hypo-und Vereinsbank (inwestor strategiczny w BPH) o połączeniu się. Wpłynęło to z pewnością na wstrzymanie się przez bank krakowski z realizacją swoich ambitnych planów inwestycyjnych. Bank chciał w ciągu 3 lat (2000-2002) zwiększyć sieć swoich placówek z 200 do 400 jednostek. Duża część z tych nowych placówek miał powstać na obszarze, gdzie silną siecią jednostek dysponuje PBK. Modyfikacja tego planu wpłynęła z pewnością na koszty co spowodowało osiągnięcie lepszego wyniku finansowego przez BPH w 2000 roku.

Niestety wyniki osiągnięte przez BPH w ostatnim kwartale ubiegłego roku nie zachwyciły. Na bardzo słaby wynik w IV kwartale miały wpływ przede wszystkim bardzo wysokie koszty działania banku (związane w dużym stopniu ze zmianą zasad tworzenia rezerw na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalno-rentowe i niewykorzystane urlopy) i bardzo wysokie ujemne saldo tworzonych i rozwiązywanych rezerw (przede wszystkim na firmy leasingowe oraz na należności związane m.in. z faktoringiem).

PBK - Akcje pracownicze

Wyniki kwartalne PBK, podobnie jak BPH nie były najlepsze biorąc pod uwagę połączenie w listopadzie 2000 roku z BACA Poland S.A. i sprzedaż miesiąc później udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeniowym PBK (zysk brutto ze sprzedaży 33,4 mln powiększony o 15 mln rozwiązanych rezerw, wcześniej utworzonych na udziały w TU PBK => 38,4 mln zysku netto ze sprzedaży tych udziałów).

Wynik na działalności bankowej można uznać za średni. Wyniki IV kwartału potwierdziły niższy poziom marży odsetkowej w II połowie 2000 roku.

W przeciwieństwie do BPH, bank z Warszawy lepiej kontrolował koszty w IV kwartale, dlatego pomimo podobnego salda tworzonych i rozwiązywanych rezerw (-55 mln w przypadku PBK i -65 mln w odniesieniu do BPH) wynik brutto PBK jest dużo lepszy niż wynik BPH (odpowiednio 128 mln i 52 mln).

W obu bankach widać pogorszenie jakości kredytów objawiające się w wysokich rezerwach tworzonych w ostatnim kwartale

6 marca 2001 roku zostanie dokonana asymilacji 210,093 tysięcy akcji PBK z akcjami do tej pory notowanymi na GPW. Są to akcje z emisji dla pracowników, które były obejmowane w marcu 1999 roku po cenie 49,5 pln. Chwilowy spadek kursu może być okazją do nabywania akcji PBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE Banku o BPH i PBK