DI BRE: GPW zakończyła dzień umiarkowaną zwyżką

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA
opublikowano: 25-01-2002, 17:40

Dziś na warszawskiej giełdzie ponownie miały miejsce niezbyt silne wzrosty. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1464 punktów, zyskując w stosunku do wczorajszego zamknięcia 0,85 procent. Główny ekonomista BRE Banku Janusz Jankowiak oczekuje w 2002r. wzrostu produktu krajowego brutto maksymalnie o 1,6 procent.

Dziś na warszawskiej giełdzie ponownie miały miejsce niezbyt silne wzrosty. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1464 punktów, zyskując w stosunku do wczorajszego zamknięcia 0,85 procent.

Główny ekonomista BRE Banku Janusz Jankowiak oczekuje w 2002r. wzrostu produktu krajowego brutto maksymalnie o 1,6 procent. W bieżącym roku będziemy także obserwować dalszy wzrost bezrobocia, które na koniec roku może sięgnąć 18,9 procent.

W poniedziałek 28 stycznia rozpoczną się notowania giełdowe podzielonego Optimusa. Akcje grupy Onet.pl notowane będą bez widełek cenowych.

W bieżącym roku Optimus zamierza sprzedać na polskim rynku 76,5 tys. komputerów osobistych. Oznacza to wzrost sprzedaży o około 14 procent. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż własnych serwerów o 30 procent, a w pierwszej połowie roku rozpocząć produkcję notebooków.

Energis, brytyjski producent sprzętu telekomunikacyjnego, obniżył wczoraj prognozy zysku w roku fiskalnym kończącym się w marcu o 10 procent, z poziomu 104 mln funtów. W związku z pogorszeniem się sytuacji finansowej, spółka zdecydowała się na redukcję kosztów przynajmniej o 30 mln funtów i ograniczenie inwestycji o 40 mln funtów. Kurs akcji zareagował na te informację ponad 50 procentowym spadkiem.

W czwartym kwartale ubiegłego roku koncern Sony zanotował zysk w wysokości 475 mln dolarów, co oznacza spadek o 14 procent w stosunku do czwartego kwartału 2000r. Dzięki słabemu jenowi i wysokiej sprzedaży konsoli PlayStation 2, spadek wyniku jest jednak mniejszy niż oczekiwano.

Jak wynika z wczorajszego przemówienia Alana Greenspana w amerykańskim Senacie, zanikają czynniki, które przez ostatni rok powstrzymywały ekspansję gospodarczą. Szef Fed dodał także, iż spadek zapasów musi spowodować wzrost produkcji, dochodów i wydatków. Jego zdaniem, w dalszym ciągu jednak istnieje ryzyko wzrostu bezrobocia.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Inwestycyjny BRE Banku SA

Polecane