DI BRE: GPW zakończyła sesję znacznymi wzrostami

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA
opublikowano: 09-01-2002, 17:01

Na dzisiejszej sesji ponownie doszło do bardzo silnych wzrostów. WIG20 zwyżkował do poziomu 1407 punktów, zyskując 4,73 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol oczekuje w obecnym roku 1 procentowego wzrostu ekonomicznego, w przyszłym roku ma to być już 3 procent, natomiast w 2004r. 5 procent.

Na dzisiejszej sesji ponownie doszło do bardzo silnych wzrostów. WIG20 zwyżkował do poziomu 1407 punktów, zyskując 4,73 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Wicepremier i minister infrastruktury Marek Pol oczekuje w obecnym roku 1 procentowego wzrostu ekonomicznego, w przyszłym roku ma to być już 3 procent, natomiast w 2004r. 5 procent.

Według wstępnych szacunków, fundusze inwestycyjne zebrały do końca ubiegłego roku około 11,9 mld zł, co oznacza, że stan ich aktywów zwiększył się o 67 procent w porównaniu z końcem 2000r. Tak duży wzrost aktywów spowodowany był przede wszystkim chęcią ucieczki przed podatkiem od zysków z lokat bankowych. Ponad 62 procent z 4,57 mld zł. nowych środków, wpłynęło bowiem do funduszy w ciągu tylko jednego miesiąca – listopada.

W grudniu 2001r. wzrosła w Niemczech liczba bezrobotnych o 6 tys. osób, zaś w listopadzie o 19 tys. Stopa bezrobocia nie uwzględniająca sezonowych wahań zatrudnienia wzrosła do 9,6 procent z 9,2 procent w listopadzie.

Komisja Europejska podała dzisiaj, że wskaźnik klimatu w przemyśle strefy euro spadł w grudniu do minus 1,23 punktu z minus 1,2 punktu w listopadzie. Oznacza to, że był ona najniższy od lipca 1996r.

Jeden z największych na świecie dostawców technologii internetowej, koncern Compaq Computer Corporation, osiągnął, według wstępnych danych, ponad 8 mld USD przychodów oraz dodatni wynik finansowy w IV kwartale 2001r. Są to lepsze wyniki od oczekiwań rynku, który prognozował przychody koncernu na poziomie 7,6-7,8 mld USD i stratę w wysokości 0,03 USD na akcję.

Merill Lynch poinformował dzisiaj, że w celu poprawy wyników w warunkach spowolnienia gospodarczego, zwolni 9 tys. pracowników, czyli 16 procent wszystkich zatrudnionych. W październiku spółka zredukowała już zatrudnienie o 6,1 tys. osób.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Inwestycyjny BRE Banku SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / DI BRE: GPW zakończyła sesję znacznymi wzrostami