DI BRE: na GPW nie było oczekiwanego odbicia

Marek Druś
12-12-2001, 17:28

Wbrew powszechnym oczekiwaniom na dzisiejszej sesji nie nastąpiło odbicie. Wzrosty na Elektrimie, które zaczęły się pod koniec poprzedniej sesji nie były dzisiaj kontynuowane, przez większą część sesji kurs tej spółki znajdował się w pobliżu 9 zł (aczkolwiek minimalna wartość, jaką kurs osiągnął dzisiaj wyniosła 8,05 zł), a więc poniżej wczorajszego zamknięcia i ostatecznie zakończył się na poziomie 8,6 zł. Dzisiaj po sesji oczekiwany jest komunikat ze spółki, który (być może) pozwoli w lepszy sposób ocenić jej sytuację. Spektrum rekomendacji biur maklerskich jest szeroki: pojawiają się zarówno rekomendacje kupna, jak i sprzedaży. I właściwie każda jest słuszna w zależności od skłonności do ryzyka: jeśli jest wysoka to można spekulacyjnie zaryzykować zakup akcji Elektrimu, jeśli niska – należałoby go unikać...

Obok Elektrimu zniżkowały też dzisiaj kursy akcji większości dużych spółek notowanych na GPW. W przeciwieństwie do Elektrimu, obroty na innych spółkach były jednak bardzo niskie, dlatego też trudno na ich podstawie przewidywać, jak mogą wyglądać notowania na najbliższej sesji. Wiele znowu może zależeć od Elektrimu, nie można tu wykluczyć kolejnych dużych zmian kursu, i to zarówno w górę jak i w dół, choć w chwili obecnej wydaje się, że nieco większe prawdopodobieństwo mają wzrosty.

Nie dopisał popyt na dziesięcioletnie obligacje skarbowe. Z oferowanych 500 mln zł inwestorzy kupili jedynie papiery za 90 mln zł (zgłoszony popyt nie przekroczył połowy wartości oferowanej puli). Wpływ wprowadzenia podatku od odsetek zapewne był tu niewielki, gdyż te obligacje i tak w większości trafiają w ręce inwestorów instytucjonalnych. Niewykluczone że inwestorzy już wcześniej zakupili obligacje na rynku wtórnym i tym samym zamknęli swoje budżety na ten cel na rok bieżący, oczekując, że nie zaspokoją swojego popytu na przetargu, tak jak to bywało na wcześniejszych przetargach w bieżącym roku.

Hanna Kędziora,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE: na GPW nie było oczekiwanego odbicia