DI BRE: na GPW znów przeważały wzrosty

Dom Inwestycyjny BRE Banku SA
opublikowano: 11-01-2002, 17:05

Dzisiejsza sesja przyniosła umiarkowany wzrost warszawskich indeksów. WIG20 zakończył dzień na poziomie 1402 punktów, zyskując tym samym 0,93 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Dzisiejsza sesja przyniosła umiarkowany wzrost warszawskich indeksów. WIG20 zakończył dzień na poziomie 1402 punktów, zyskując tym samym 0,93 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Wiceminister gospodarki Marek Kossowski powiedział, że podczas zakończonego właśnie kolejnego etapu rozmów na szczeblu rządowym, dotyczących dostaw i tranzytu gazu z Rosji przez Polskę ustalono wstępnie utworzenie kapitałowego funduszu inwestycyjnego. Jego zadaniem miałoby być głównie zmniejszenie deficytu handlowego w obrotach z Rosją.

Instytut statystyczny INSEE potwierdził wcześniejsze szacunki dotyczące wzrostu gospodarczego Francji w III kwartale. Wyniósł on bowiem 0,5 procent w porównaniu do II kwartału. Jak podano, opierał się on głównie na konsumpcji prywatnej. Inwestycje zwiększyły się zaledwie o 0,2 procent, import spadł o 1,5 procent, a eksport o 1,2 procent.

Po 10 latach sztywnego kursu wobec dolara dzisiaj pierwszy raz został uwolniony kurs argentyńskiego peso. Na otwarciu sesji wyniósł on 1,60/1,70 peso za dolara, co oznacza 41,7 procentową dewaluację w stosunku do stałego parytetu. Dla eksporterów i przy oficjalnych transakcjach kurs ustalono na 1,40 peso za dolara (29 procentowa dewaluacja). Oznacza to, że Argentyna posiada w rzeczywistości dwa systemy walutowe. W jednym kurs ustalany jest odgórnie, w drugim decyduje o nim rynek.

Ceny produkcji (PPI) spadły w Stanach Zjednoczonych w grudniu o 0,7 procent, czyli okazały się dużo lepsze od oczekiwań rynku, który prognozował spadek o 0,1-0,2 procent. Spadek PPI za cały 2001r. wyniósł natomiast 1,8 procent.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dom Inwestycyjny BRE Banku SA

Polecane