DI BRE: nasilają się spadki na GPW

05-02-2002, 16:38

Dziś korekta spadkowa przybrała na sile. Po niskim otwarciu na rynku zapanował spokój na większą część sesji. Dopiero przed 15:00 spadki nasiliły się. Ostatecznie WIG20 zamknął się na wysokości 1371 punktów, tracąc 2,10 procent.

W 2001r. Otwarte Fundusze Emerytalne najwięcej zainwestowały w akcje banków, lokując w nich 28,5 procent łącznych środków zaangażowanych na giełdzie. Jest to jednak i tak mniej, niż wynikałoby to z ich udziału w kapitalizacji giełdy, który na koniec roku wyniósł około 42 procent. Dużym powodzeniem funduszy cieszyła się także branża chemiczna (szczególnie PKN Orlen) i informatyczna. W pierwszą z nich OFE zainwestowały prawie 2 razy więcej niż wynikałoby to z jej udziału w kapitalizacji giełdy, zaś w drugą prawie 3 razy więcej.

Szef rady nadzorczej Global Trade Centre, Eli Alroy powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że dotychczasowa wartość inwestycji firmy w Polsce przekroczyła 350 mln USD, zaś w ciągu następnych dwóch lat zamierza powiększyć tą kwotę o kolejne 100 mln dolarów. Piotr Kroenke, dyrektor generalny spółki dodał, że chciałby aby firma weszła w tym roku na warszawską giełdę, lecz bardziej prawdopodobny wydaje się jej debiut w przyszłym roku.

Zgodnie z oczekiwaniami, bezrobocie w strefie euro pozostało w grudniu na niezmienionym poziomie 8,5 procent. We wszystkich krajach unii wyniosło natomiast 7,8 procent.

Komisja Europejska podała dzisiaj, że wskaźnik koniunktury w przemyśle strefy euro wzrósł w styczniu pierwszy raz od grudnia 2000r. Wyniósł on minus 1,03 punktu, w porównaniu do minus 1,21 punktu miesiąc wcześniej. Rynek przewidywał jego wzrost do minus 1,1 punktu. W komentarzu Komisja Europejska napisała, że pozytywne zmiany spowodowane były głównie lepszymi oczekiwaniami co do poziomu produkcji.

Prezydent George W. Bush zgłosił do amerykańskiego Kongresu projekt ustawy budżetowej na rok fiskalny rozpoczynający się 1 października. Zakłada on zwiększenie nakładów na zbrojenia o 12 procent i na bezpieczeństwo wewnętrzne o 111 procent. Prawdopodobnie propozycja Busha spotka się z aprobatą większości parlamentarzystów.

Przemysław Smoliński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: nasilają się spadki na GPW