DI BRE obniża do REDUKUJ rekomendację dla BPH PBK

Przemek Barankiewicz
23-05-2003, 10:47

To dobry moment na zmniejszanie zaangażowania w akcje BPH PBK – uznali analitycy DI BRE Banku. W raporcie z 15 maja wycenili oni akcję spółki na 210 zł i obniżyli rekomendację do REDUKUJ.

Andrzejowi Powierży, autorowi raportu, nie udzielił się entuzjazm rynku dotyczący kwartalnych wyników grupy BPH PBK. Na 104 mln zł zysku netto złożyło się sprzedaż Polcardu i niskie rezerwy. Pierwszy z tych czynników jest jednorazowy i do czasu sprzedaży GBG lub PTE nie powtórzy się.

- Obawiamy się, że w następnych kwartałach nie uda się utrzymać rekordowo niskiego salda rezerw. Kazus ING BSK, który w wyniku wdrożenia nowej wersji systemu informatycznego utworzył dodatkowe rezerwy na kredyty detaliczne pokazuje, że istniej niebezpieczeństwo, iż portfele detaliczne innych banków kryją nierozpoznane ryzyko kredytowe – uważa analityk.

Kwartalny przyrost akcji kredytowej o 7 proc. w połowie wyjaśnia osłabienie złotego. Zdominowanie kredytów hipotecznych przez kredyty walutowe niesie ryzyko, że w sytuacji osłabienia złotego pogorszy się jakość portfela kredytowego.

Aktualnej wyceny banku nie usprawiedliwia zwrot z kapitałów własnych na poziomie 8 proc. (6 proc. po wykluczeniu sprzedaży Polcardu).

- W cenach zawarte jest oczekiwanie znacznej poprawy wyników w najbliższych latach, jednak obawiamy się, że nadchodzące kwartały przyniosą negatywną weryfikację tych oczekiwań – alarmuje Andrzej Powierża.

Odnosząc się do planów notowania BA CA, właściciela większości akcji BPH PBK, na GPW, raport sugeruje, że w Europie akcje banków są notowane przy bardziej atrakcyjnych kursach niż w Polsce. Może to skłonić inwestorów do inwestycji w zagraniczne spółki, a nie czekania na poprawę sytuacji na polskim rynku bankowym.

Rekomendację wydano przy kursie 244 zł. Na otwarciu piątkowej sesji za akcję BPH PBK płacono 242 zł.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / DI BRE obniża do REDUKUJ rekomendację dla BPH PBK