DI BRE obniża rekomendację dla TP SA z KUPUJ do TRZYMAJ

10-08-2001, 15:02

W raporcie z 3 sierpnia DI BRE Banku obniżył rekomendację dla TP SA z KUPUJ do TRZYMAJ. Na bazie wskaźników rynkowych TPSA pozostaje najtańszym operatorem narodowym w Europie. Naszym zdaniem przyczyną takiego stanu jest: niedokończona prywatyzacja operatora oraz to, że TPSA stoi właśnie przed okresem rzeczywistego otwierania się rynku telefonii stacjonarnej dla konkurencji. Ponieważ udział przychodów z telefonii komórkowej (segment, który u innych operatów narodowych zmniejsza wpływ spadających przychodów z telefonii stacjonarnej) jest w przypadku TPSA relatywnie niski, istnieje ryzyko, że bardziej odczuje ona wpływ liberalizacji rynku. Dodatkowo z uwagi na mniej zamożne społeczeństwo należy oczekiwać, że usługi związane z transmisją danych będą rozwijały się w Polsce wolniej niż w krajach Europy Zachodniej. Mając to na uwadze, jak również słabsze niż oczekiwaliśmy wyniki finansowe za II kwartał uważamy, że akcje TPSA nie powinny zachowywać się lepiej niż cały rynek. Obniżamy rekomendację inwestycyjną dla spółki z kupuj do trzymaj.

Kluczowy wpływ na zachowanie się kursu akcji TPSA w najbliższych daniach będzie miała decyzja Skarbu Państwa w kwestii sprzedaży akcji operatora. Podtrzymujemy opinię, że inwestor strategiczny będzie zainteresowany zwiększeniem udziału. Deklaracja FT o zwiększeniu zaangażowania powinna wpłynąć na zmniejszenie dyskonta w stosunku do wycen innych operatorów (wyeliminowanie pierwszej z wymienionych przyczyn dyskonta). Niezależnie od oceny samej spółki pozytywny wpływ na kurs akcji TPSA może mieć zmiana sentymentu inwestorów do sektora telekomunikacyjnego. W takim przypadku rozważymy podwyższenie rekomendacji.

Wyniki jednostkowe TPSA za II kwartał br. są gorsze niż pierwotnie oczekiwaliśmy. Spółka zrealizowała sprzedaż na poziomie 3,9 mld PLN, co po uwzględnieniu majowych zmian w cenniku operatora oraz oczekiwanym sezonowym wzroście ruchu telekomunikacyjnego jest naszym zdaniem wynikiem niepokojąco słabym. Widoczny jest tu przede wszystkim wpływ osłabienia wzrostu gospodarczego (mniejszy ruch telekomunikacyjny i kłopoty z odzyskaniem należności) oraz odpływ abonentów TPSA do innych operatorów.

TPSA potwierdziła, że coraz wyraźniej zaczyna odczuwać działania konkurencji, jak również to że majowa podwyżka cen abonamentu spotkała się z bardzo negatywnym przyjęciem klientów. Odpowiedzą operatora na te problemy ma być wprowadzenie od września nowych pakietów taryfowych oraz zintensyfikowanie działań mających na celu redukcję kosztów operacyjnych. Operator ograniczy również planowane na br. inwestycje o 36% w stosunku do wcześniejszych założeń (obecnie 7,6 mld PLN). Naszym zdaniem czynniki te ograniczą negatywny dla spółki wpływ pojawienia się konkurencji ale go nie zniwelują.

Elementem całkowicie zaskakującym a mającym istotny wpływ na wynik operacyjny TPSA było utworzenie rezerwy w kwocie 200 mln PLN na wartość jaką spółka może stracić w związku z kwestionowanym przez Urząd Skarbowy rozliczeniem z podatku dochodowego w roku 1996. Kwota kwestionowanych rozliczeń wynosi 35 mln PLN a wraz z odsetkami szacowana jest na 99 milionów złotych. W związku z ustaleniami kontroli UKS zakwestionowane mogą być również inne rozliczenia podatkowe Spółki na co właśnie utworzono rezerwę.

Słabsze wyniki na poziomie sprzedaży odnotował również Centertel. W II kwartale nastąpił zdecydowanie silniejszy niż oczekiwaliśmy spadek ARPU zarówno w segmencie post- jak i pre-paid (odpowiednio: 127PLN i 27PLN, w stosunku do poprzedniego kwartału: 151PLN i 35PLN). Jest to efekt wprowadzonego niedawno przez operatora nowego cennika usług (MoU w poszczególnych segmentach utrzymało się na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału: 126min i 46 min.) jak również dynamicznie rosnącego udziału klientów korzystających z usług pre-paid (ponad 72% nowych podłączeń). W związku z tym, pomimo wzrostu liczby abonentów do 2,03 mln, spółka zanotowała mniejszy niż oczekiwaliśmy wzrost przychodów ze sprzedaży. Pozostałe dane finansowe operatora są zgodne z naszymi tegorocznymi prognozami dla spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE obniża rekomendację dla TP SA z KUPUJ do TRZYMAJ