Czytasz dzięki

DI BRE podtrzymuje „trzymaj” dla Mondi

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 09-08-2005, 19:16

W raporcie z 3 sierpnia analitycy DI BRE podtrzymali rekomendację „trzymaj „ dla Mondi. Cenę docelową oszacowano na 51 zł.

W raporcie z 3 sierpnia analitycy DI BRE podtrzymali rekomendację „trzymaj „ dla Mondi. Cenę docelową oszacowano na 51 zł.

Wg DI BRE spółka i branża papiernicza znajdują się w spadkowej fazie cyklu koniunkturalnego. Ze względu na spadek cen papieru, przynajmniej III kwartał br. przyniesie dalsze pogorszenie wyników spółki, co powoduje, że (pomimo obecnego spadku cen) inwestycja w akcje Mondi w krótkim horyzoncie czasowym nie wydaje się atrakcyjna.

Bazując na wycenie z modelu DCF (51 PLN), który niweluje efekt fazy cyklu w jakiej się znajduje sektor, bieżąca wycena jest atrakcyjna dla inwestorów długoterminowych. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że pomimo trudnych warunków makroekonomicznych wyniki spółki, a przede wszystkim przepływy pieniężne, pozwalają oczekiwać, że w przyszłym roku Mondi przeznaczy na wypłatę dla akcjonariuszy co najmniej równowartość całego zysku netto za rok 2005. Taka dywidenda implikuje Yield brutto na poziomie 5,8%. Dodatkowo akcjonariusze dostają opcję na przyszły, cykliczny wzrost cen papieru. Ze względu na krótkoterminowe czynniki ryzyka analitycy podtrzymują rekomendację trzymaj.

Słabe wyniki za II kwartał br. w dużej mierze zostały zniekształcone przez zmianę metod rachunkowości, wynikającą z wprowadzenia MSSF. Wynik netto II kwartału został obniżony z tego tytułu o ok. 19 mln PLN, co stanowi korektę zysków raportowanych w I kwartale 2005. Biorąc to pod uwagę, ocena sytuacji finansowej spółki powinna opierać się na wyniku za całe I półrocze. Przy spadających cenach papieru (r/r –11%) i wyższych cenach drewna o 21%, przychody spółki za dwa kwartały br. wyniosły 642 mln PLN a EBITDA 156 mln PLN.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wynik II kwartału była redukcja kosztów ogólnego zarządu do 4,1 mln PLN, z 20-25 mln PLN w poprzednich okresach. Skalę redukcji traktujemy jako zdarzenie jednorazowe, chociaż widzimy możliwość trwałej obniżki kosztów na poziomie 4-7 mln PLN kwartalnie.

W opinii DI BRE wyniki kwartalne mają neutralny wpływ na wycenę spółki. W krótkim okresie widzimy ryzyko związane z obecnym spadkiem cen papieru, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w słabszych wynikach za III kwartał. Odwrócenia negatywnej tendencji, w tym względzie oczekujemy dopiero w 2006 roku. Pomimo spadku marż, spółka nadal generuje wysokie dodatnie przepływy operacyjne, co przy niskim zadłużeniu (ok. 65 mln PLN, po wypłacie 200 mln PLN dywidendy) w kolejnych latach, pozwala oczekiwać na wypłatę dla akcjonariuszy co najmniej całego zysku netto. Dodatkowo spółka powinna pozyskać w tym roku środki finansowe ze sprzedaży aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane