DI BRE prognozuje, czyli co pokażą banki

DI
08-02-2010, 17:21

Media i telekomunikacja niemal bez zmian, za to banki stracą ok. 15 proc. Analitycy DI BRE prognozują wyniki spółek po IV kwartale.

"Uważamy, że łączny zysk pokrywanych przez nas banków spadnie o przeszło 15 proc. kw/kw. Największy negatywny wpływ na wyniki będzie miał wzrost odpisów (+42% Q/Q). Konsensus, jaki utworzy się w ciągu najbliższych tygodni, również wskaże na słaby kwartał. Wyniki za IV kwartał ub.r. mają naszym zdaniem ograniczony wpływ na perspektywy poprawy wyników w kolejnych kwartałach.

Sektor rafineryjno-gazowy
Największego pozytywnego zaskoczenia spodziewamy się po wynikach PGNiG, co będzie konsekwencją dodatnich spreadów na gazie importowanym i sezonowym wzroście wolumenów. Wyniki rafinerii z kolei będą pod presją niskich marż, aczkolwiek ich jakość lepiej powinna się prezentować w PKN Orlen.

Energetyka
Brak problemów z elektrowniami atomowymi i dodatni efekt opcji na akcję MOL-a pozwolą na wyraźny wzrost wyniku netto CEZ w ujęciu r/r. W przypadku PGE spodziewamy się dynamiki EBIT na poziomie przekraczającym 25%, co będzie wynikać z wyższych cen energii oraz zaniżonej bazy w segmentach hurtowym i dystrybucyjnym.

Telekomunikacja
Spółki telekomunikacyjne powinny wypracować wyniki zbliżone do poprzedniego kwartału. W TP SA spodziewamy się pierwszych pozytywnych efektów oszczędnościowych, ale bez przełomu w tendencjach dotyczących bazy abonenckiej. Silny wzrost liczby klientów internetu w Netii obniży marżę EBITDA.

Media
Dobrych wyników finansowych oczekujemy w Agorze. W TVN kwartał będzie stał pod znakiem znaczących kosztów rolowania euroobligacji i efektu wyceny opcji earn-out. Wyniki Cyfrowego Polsatu powinny być zbliżone do ubiegłorocznych. Blisko realizacji prognozy zarządu po wynikach 4Q znajdą się WSiP.

IT
Czwarty kwartał powinien w większości przypadków stać pod znakiem sezonowo dobrych wyników finansowych spółek informatycznych (zarówno integratorów jak i dystrybutorów sprzętu). Baza poprzedniego roku powinna zostać przebita w AB i Asbisie. Sygnity nie zrealizuje planów zarządu dotyczących 20 mln zł zysku operacyjnego w drugim półroczu.

Surowce
Spółki surowcowe korzystają z wysokich cen surowców. W KGHM i LWB pojawią się jednak dodatkowe rezerwy, które obniżą bardzo dobre wyniki operacyjne. KGHM zaksięguje zaliczkową dywidendę z Polkomtela. 

Budownictwo
Nie oczekujemy większych zaskoczeń w wynikach Q4 2009 w sektorze budownictwa. Nadal są to wyniki budowane głównie na starych kontraktach. Dobre wyniki pomimo problemów we Wrocławiu zaprezentuje Mostostal Warszawa. Poprawę wyników kwartał do kwartału pokażą Unibep i Polimex.

Deweloperzy
Wyniki deweloperów będą wprost proporcjonalne do liczby mieszkań, które w Q4 2009 przekażą deweloperzy. Wyniki 2009 i 2010 roku mają ograniczone znaczenie, istotne są zaś wyniki z nowych, obecnie rozpoczynanych projektów.

Handel
Eurocash i Emperia powinny zanotować jednocyfrowe wzrosty przychodów, co pozwoli na poprawę wyniku operacyjnego odpowiednio o 18 proc. i 22 proc. Nie powinno to jednak stanowić zaskoczenia dla rynku."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / DI BRE prognozuje, czyli co pokażą banki