DI BRE: rekomendacje dla PGE i Tauronu

opublikowano: 09-01-2012, 15:47

Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku, obniżył rekomendację dla PGE i utrzymał dla Tauronu.

PGE - rekomendacja obniżona do AKUMULUJ, cena docelowa: 23,07 zł


W końcówce grudnia, już po naszym ostatnim raporcie analitycznym, Ministerstwo Gospodarki skierowało do konsultacji nowy projekt ustawy o wsparciu odnawialnych źródeł energii. Zmiany jakie przewiduje ten dokument są na tyle istotne, że ich uwzględnienie w modelu implikuje obniżenie rentowności zarówno istniejących instalacji jak i tych planowanych.

Zakładamy, że propozycje resortu, choć budzą sprzeciw branży (obniżenie wsparcia dla współspalania i wiatru oraz odebranie zielonych certyfikatów ponad 15-letnim elektrowniom wodnym) zostaną wprowadzone w obecnie zarysowanym kształcie począwszy od 2013 roku (wstępny termin ustalony na lipiec 2012 wydaje się mało realny). Ubytek zysku operacyjnego w przypadku PGE można szacować na około 236 mln PLN rocznie, ale ta wartość będzie się zwiększać w kolejnych latach z uwagi na uruchamianie planowanych farm wiatrowych (o ile Spółka nie zrezygnuje z części projektów po „odebraniu” 25% zielonych certyfikatów).

Negatywny wpływ na naszą wyceną łagodzi nieco uwzględnienie otrzymanego od Alstomu odszkodowania za nieterminowe oddanie bloku w Elektrowni Bełchatów w kwocie 300 mln PLN (kwota pojawiła się w doniesieniach prasowych). Ostatecznie cenę docelową obniżamy z 23,93 PLN do 23,07 PLN i obniżamy rekomendację z kupuj do akumuluj (efekt obniżenia wyceny i wzrostu kursu w ostatnich tygodniach).


Tauron - utrzymana rekomendacja KUPUJ, cena docelowa: 7,44 zł


W 2011 roku akcje Tauronu mimo bez wątpienia defensywnego charakteru (stabilne przepływy pieniężne, niższa wrażliwość na koniunkturę) nie zachowywały się lepiej od szerokiego rynku. Na pewno duży wpływ miały na to zrealizowana w marcu zaskakująca sprzedaż 12% pakietu przez MSP oraz ogłoszona w sierpniu droga akwizycja aktywów Vattenfalla. Podobnie jak w pozostałych spółkach z sektora notowania obciążyła także informacja o niższych przydziałach darmowych uprawnień na lata 2013-2020 oraz zapowiedź zmian w systemie wsparcia OZE.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wydaje się, że rok 2012 powinien być już w przypadku Tauronu ubogi w takie niespodzianki, co w połączeniu z bardzo atrakcyjną wyceną i bezpiecznym profilem działalności będzie wyróżniać Spółkę pozytywnie na tle sektora. Na sile traci również główne ryzyko związane z polska energetyką, a mianowicie koszty wejścia w życie pakietu klimatycznego. W naszych prognozach zakładamy ceny CO2 w 2013 roku na 15 EUR/t, podczas gdy obecnie notowane są po 8 EUR/t. Przy takim wydaje się konserwatywnym założeniu (dodatkowo ze względu na napięty bilans na rynku energii możliwe są mocniejsze wzrosty cen prądu)

Spółka jest notowana na wynikach 2013 roku z 24% dyskontem do sektora dla wskaźników EV/EBITDA i P/CE. Podtrzymujemy rekomendację kupuj, obniżając cenę docelową do 7,44 z 9,09 PLN (przejęcie Vattenfalla, obniżenie wyceny porównawczej, mniej korzystny system wsparcia dla OZE, mniej optymistyczne prognozy dla wydobycia z uwagi na powtarzające się problemy z realizacja planów wolumenowych).


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane