DI BRE rekomenduje: AKUMULUJ akcje PKN Orlen

Marek Druś
27-11-2002, 17:35

Analitycy DI BRE Banku wydali rekomendację AKUMULUJ dla akcji PKN Orlen. W raporcie z 22 listopada cenę docelową akcji spółki ustalono na 26,30 zł.

Analitycy pozytywnie oceniają ostatnie decyzje PKN Orlen o utworzeniu joint venture z Bassell Europe i dążeniu do przejęcia kontroli nad Rafinerią Gdańską. Podkreślają, że choć cena proponowana za pakiet 75 proc. akcji spółki (247 mln USD) jest zbyt wysoki w odniesieniu do jego realnej wartości (139 mln USD), płocki koncern będzie musiał pokryć koszt jedynie jednej trzeciej jego zakupu. Jednocześnie szacują bieżącą wartość możliwego strumienia synergii na 500-550 mln USD, co przekracza wysokość początkowej straty na zakupie akcji Rafinerii Gdańskiej.

Autorzy rekomendacji oczekują, że za 1,5-2 lata PKN Orlen pozyska inwestora branżowego. Uważają oni, iż będzie nim jeden z koncernów rosyjskich, co wiąże się z obecnym uzależnieniem spółki od dostaw surowców z tego właśnie kraju.

Analitycy DI BRE Banku spodziewają się, że PKN Orlen osiągnie w 2002 roku 26,8 mld zł przychodów. Zysk EBIT wyniesie 889 mln zł, a zysk netto 552 mln zł. W tym ostatnim uwzględniono zysk ze sprzedaży akcji LG PetroBanku w wysokości 42,5 mln zł.

Wycena akcji spółki metodą DCF daje 25,6 zł za jedną akcję. Uwzględnienie pakietu Polkomtela podnosi jej wartość do 29,25 zł. Wycena metodą porównawczą wskazuje, że spółka jest wyceniana powyżej konkurentów działających na rynkach Europy Środkowej.

- W efekcie wzięcia pod uwagę tych dwóch modeli wycen ustalamy cenę docelową na 26,30 zł obniżając ze względu na niską wycenę metodą porównawczą wycenę otrzymaną z DCF o 10 proc. – głosi raport DI BRE Banku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE rekomenduje: AKUMULUJ akcje PKN Orlen