DI BRE: Stalexport przewodził GPW

Przemek Barankiewicz
27-05-2002, 16:41

Na dzisiejszej sesji panowały umiarkowane wzrosty. Dokładnie rzecz biorąc indeksy rosły raczej na początku sesji, a później utrzymywały się na niezmienionym poziomie. Nieco silniejszy spadek zanotowały dopiero pod koniec sesji, choć i tak WIG20 zakończył dzień kilka punktów powyżej piątkowego zamknięcia.

Zdecydowanym liderem wzrostów był dzisiaj Stalexport, którego kurs wrósł o 19,35 procent przed jutrzejszym głosowaniem nad dalszym losem spółki. Inwestorzy liczą, że wierzyciele spółki, podobnie jak londyńscy obligatariusze, przyjmą warunki zaproponowanego układu. Pozytywnym aspektem dzisiejszej sesji było także zachowanie Telekomunikacji Polskiej. Kurs spółki zahamował spadki związane z dyskontowaniem przyszłej podaży jej akcji, po piątkowej informacji o sprzedaży pakietu akcji przez BGŻ.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w pierwszej połowie maja o 0,3 procent i były zarazem o 0,4 procent niższe niż w pierwszej połowie ubiegłego miesiąca.

BRE Bank prognozuje, że wzrost inwestycji nastąpi dopiero w czwartym kwartale. Według analityków banku w Polskiej gospodarce występuje długie opóźnienie między obniżką stóp procentowych a ożywieniem gospodarczym. Okres ten wynosi dla inwestycji 5-7 kwartałów, zaś dla konsumpcji 3-5 kwartałów. Cykl obniżania stóp procentowych rozpoczął się natomiast w I kwartale ubiegłego roku.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, w maju zmalało o 1 punkt poparcie dla przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obecnie w referendum wzięłoby udział 62 procent dorosłych Polaków. Za przystąpieniem do Unii głosowałoby 66 procent osób, a 21 procent przeciwko.

Stomil Sanok zrezygnował z poszukiwania inwestora strategicznego. Rada nadzorcza spółki uznała, że przedstawione wyceny przez potencjalnych inwestorów nie uwzględniały w wystarczającym stopniu wzrostu sprzedaży i poprawy wyników finansowych. W związku z powyższym, spółka zdecydowała się na opracowanie samodzielnej strategii rozwoju, bez udziału inwestora strategicznego.

Indeks Ifo, obrazujący poziom nastrojów niemieckich przedsiębiorców wzrósł w maju silniej od oczekiwań rynku. Spadek indeksu w ubiegłym miesiącu był raczej odchyleniem od normy, a jego majowy wzrost potwierdza trwalsze ożywienie gospodarcze.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: Stalexport przewodził GPW