DI BRE wierzy w budowlankę

ISK
opublikowano: 13-06-2012, 00:00

Małe i średnie spółki budowlane, energetyka oraz wybrane banki — to inwestycyjne typy analityków DI BRE.

Po dwóch miesiącach przeceny na rynkach akcji analitycy DI BRE Banku liczą na poprawę nastrojów inwestorów. — W kwietniu i maju zakładaliśmy, że indeksy giełdowe będą w korekcie, a czerwiec, choć możliwe, że również spadkowy — będzie dobrym okresem do kupna akcji. Podtrzymujemy tę opinię — mówi Michał Marczak, szef działu analiz DI BRE Banku. Jego zdaniem, słabe dane makro i eskalacja kryzysu w Europie spowodowały, że sam maj zakończył się aż 9-procentową przeceną na globalnym rynku akcji i silnym wzrostem awersji do ryzyka.

— Zwykle tak silny spadek cen w ciągu jednego miesiąca poprzedza dynamicznie odbicie rynku, a nie oznacza początku bessy — dodaje Michał Marczak. Lubiącym ryzyko graczom analitycy DI BRE polecają papiery małych i średnich firm budowlanych.

— Nie ma sygnałów, aby „drogowa zaraza” rozprzestrzeniała się w pozostałych sektorach budownictwa (rozmiar strat, dostęp do kredytowania, podaż kontraktów). Zalecamy przeważanie małych i średnich spółek. Duże, budujące drogi, są natomiast ryzykowne — twierdzi specjalizujący się w tej branży analityk Maciej Stokłosa.

Analitycy zalecają też selektywne podejście do kupna spółek mieszkaniowych (m.in. BBI Development). Równocześnie DI BRE zawiesił wydawanie rekomendacji dla balansującej na granicy bankructwa grupy PBG. Dobrym wyborem, zdaniem analityków, wydaje się też branża energetyczna. Dobre informacje płynące z polskich spółek — wyniki finansowe, wysokie dywidendy oraz spadek emisji dwutlenku węgla — nie były w stanie przeciwstawić się słabemu sentymentowi do sektora powiązanego ze spadkami cen energii na giełdach. Zdaniem DI BRE, rynek ma szansę wrócić do tych pozytywnych informacji w kolejnych tygodniach. Analitycy docenili też instytucje finansowe. DI BRE zneutralizował kilka negatywnych rekomendacji dla spółek z tej branży, nadal zaleca jednak selektywne podejście do poszczególnych inwestycji.

Zdaniem analityków, należy przeważać spółki z atrakcyjną wyceną i wysoką stopą dywidendy, takie jak PKO BP czy PZU. Inwestorom mającym nieco większą awersję do ryzyka analitycy DI BRE polecają akcje firm telekomunikacyjnych na GPW. Ich zdaniem, w obliczu niepewności na rynkach finansowych zwłaszcza TP może być interesującą inwestycją ograniczającą ryzyko portfela. Wszystkim inwestorom zalecają natomiast niedoważanie sektora mediów, który pozostaje — w opinii analityków DI BRE — branżą z nieciekawymi perspektywami. Wyjątek to TVN. Atrakcyjna cena uzyskana za sprzedaż internetowego portalu Onet.pl skłoniła analityków do podwyższenia rekomendacji na „akumuluj” z „trzymaj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu