Di Maio: Włochy nie cofną się o milimetr w sprawie deficytu

opublikowano: 02-10-2018, 11:59

Wicepremier Luigi Di Maio zapowiedział, że rząd Włoch nie zmieni zakładanego w projekcie budżetu deficytu pomimo nacisku Unii Europejskiej, pisze Reuters.

Rząd przyjął w projekcie deficyt wynoszący 2,4 proc. PKB przez następne trzy lata. Jest trzykrotnie większy niż zakładali jego poprzednicy. Wywołało to negatywną reakcję Komisji Europejskiej i zwiększyło nerwowość na rynkach finansowych.

Luigi Di Maio
Zobacz więcej

Luigi Di Maio fot. Bloomberg

- Żeby było jasne, nie zrezygnujemy z celu wynoszącego 2,4 proc. Nie cofniemy się nawet o milimetr – powiedział Di Maio w wywiadzie radiowym.

Lider koalicyjnego, populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd stwierdził także,  że nie ma wątpliwości iż przywódcy Francji i Niemiec chcą upadku rządu Włoch.

Choć zakładany przez rząd Włoch deficyt jest niższy niż unijne maksimum, wynoszące 3 proc. PKB, to przyjęty projekt zakłada wzrost deficytu strukturalnego, czyli liczonego bez uwzględniania czynników jednorazowych i wpływu koniunktury. Komisja Europejska obawia się także dalszego wzrostu długu publicznego Włoch, który ustępuje już tylko długowi Grecji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu