Dialog doszlusował do TP i Netii

Kamil Kosiński
opublikowano: 19-02-2011, 00:00

Nowa oferta Dialogu ma konkurować z propozycjami TP i Netii. Czy jest atrakcyjna?

Ostatni z dużych operatorów wprowadził pakiet usług IP dla MŚP

Nowa oferta Dialogu ma konkurować z propozycjami TP i Netii. Czy jest atrakcyjna?

Telefonia Dialog wprowadziła do swojej oferty pakiet usług IP dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Jego podstawą jest plan taryfowy i-Firma. Mogą z niego korzystać zarówno firmy używające łącz DSL, ethernetowych, jak i światłowodowych. Abonentom i-Firmy Dialog dostarcza router, do którego można podłączyć telefony IP, zwykłe i centralkę abonencką. Atutem i-Firmy są usługi udostępniane abonentom tego planu taryfowego. Mogą nimi zarządzać przez specjalny serwis internetowy.

Wśród usług udostępnianych w ramach i-Firmy są m.in. nielimitowane połączenia między numerami firmowymi niezależnie od tego, czy znajdują się w jednym, czy w różnych miastach, blokada wyświetlania numeru osoby dzwoniącej, przyjmowanie faksów na dowolną skrzynkę poczty elektronicznej, a nie na oddzielne urządzenie faksowe. Skrzynka poczty elektronicznej może też się stać rodzajem automatycznej sekretarki. W postaci plików WAV trafią do niej wiadomości nagrane przez dzwoniących.

Zawsze pod telefonem

Wiele nowych usług wiąże się z przekierowywaniem połączeń, by rozmówca był dostępny pod numerem stacjonarnym w niemal dowolnym miejscu w świecie. Najprostsza z tych usług to równoległe dzwonienie dwóch aparatów.

— Ja mam tę usługę skonfigurowaną tak, że jak ktoś dzwoni do mnie do domu, to równolegle odzywa się telefon w pracy i mogę połączenie do domu odebrać w biurze — informuje Piotr Guziewicz, dyrektor departamentu inwestycji Telefonii Dialog.

Odebranie połączenia na inny numer niż ten, przy którym akurat jest właściciel telefonu, wiąże z opłatą za przekierowanie rozmowy. Wyjeżdżając na dłużej, można jednak ustawić przekierowanie z numeru firmowego na inny bez dzwonienia aparatu, którego słuchawki i tak nikt nie podniesie. Można odbierać połączenia przychodzące na numer stacjonarny w dowolnym miejscu w świecie, w którym jest telefon dowolnego operatora.

— Jeżeli ktoś zatrzyma się w hotelu z dostępem w pokoju do linii miejskiej, to wystarczy, że przez internet zaloguje się w panelu administracyjnym i-Firmy i wprowadzi numer telefonu w wynajętym pokoju, by dzwoniący na numer firmowy dodzwonił się do pokoju hotelowego — wyjaśnia Piotr Guziewicz.

Korzystając ze specjalnej aplikacji, do rozmów VoIP można też zaprząc laptop. Wtedy wystarczy dostęp do internetu.

Coś jak centralka

Do planu taryfowego i-Firma można dokupić dodatkowe usługi o nazwie i-Centralka. Są sprzedawane w trzech pakietach, ale sprowadzają się do udostępnienia funkcjonalności centralki PABX bez fizycznej dostawy samego urządzenia. Można więc nagrać komunikat witający dzwoniących do firmy czy zdefiniować numery skrócone, których wybranie przez dzwoniącego przekieruje go do odpowiedniego działu. Nawet najtańsza wersja i-Centralki umożliwia też tworzenie planów taryfowych dla różnych grup użytkowników telefonów. Pozwala to np. zablokować połączenia z numerami o podwyższonej opłacie. Płacąc nieco więcej, ma się większą dowolność konfiguracji firmowej sieci telefonicznej. Można np. zdecydować, że od określonej godziny połączenia do konkretnego pracownika będą automatycznie trafiały na telefon innego.

Telefonia Dialog to nie jedyny duży operator stacjonarny, który zaoferował MŚP pakiet usług IP. W Telekomunikacji Polskiej (TP) podobna oferta nazywa się Biznes Pakiet, a w Netii — One Office. Różnią się w szczegółach (np. liczbą połączeń zewnętrznych, które można jednocześnie wykonywać), ale idea jest taka sama. Chodzi o to, by mała lub średnia firma bez konieczności kupowania nowoczesnej centralki telefonicznej mogła korzystać z jej dobrodziejstw, które operator sprzedaje jako usługę.

— One Office to produkt dla bardziej wymagających małych firm. Jest uproszczoną wersją tego, co oferujemy dużym przedsiębiorstwom — wyjaśnia Karol Wieczorek z Netii.

Choć takie usługi mają charakter typowo telekomunikacyjny, to w pakietach oferowanych przez operatorów są też propozycje wykraczające poza tę kategorię. TP oferuje np. miejsce na serwerze na stronę WWW, a Netia zniżki na ogłoszenia w serwisie rekrutacyjnym Pracuj.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu