Dialog ruszy ze światłowodem do domu

KL
17-08-2010, 00:00

Operator idzie na całość. Zaoferuje swoim klientom łącza o przepustowości… 1 Gb/s. Na razie w siedmiu miastach.

Operator idzie na całość. Zaoferuje swoim klientom łącza o przepustowości… 1 Gb/s. Na razie w siedmiu miastach.

Jesień tego roku ma być bardzo ważna dla Telefonii Dialog. Spółka jest coraz bliżej wprowadzenia na rynek nowych usług świadczonych przez tzw. pasywną sieć optyczną, czyli światłowód do domu. Projekt jest realizowany z wykorzystaniem dofinansowania ze środków unijnych (spółka dostała na ten cel 22,23 mln zł, czyli około 40 proc.).

— Do końca sierpnia w zasięgu tej sieci ma być 32 tys. gospodarstw domowych. Cały projekt obejmie 70 tys. gospodarstw — mówi Robert Banasiak, wiceprezes Telefonii Dialog.

Dzięki tej sieci Dialog będzie mógł m.in. wprowadzać kolejne kanały telewizyjne w jakości HD (w ramach usługi IPTV), a w niedalekiej przyszłości planuje m.in. korzystanie z internetu za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego, wideomonitoring itp.

To przyszłość, ale już od 1 września klienci Dialogu w siedmiu miejscowościach będą mogli korzystać z internetu o przepustowości aż 1 Gb/s. I to w cenie, w jakiej sprzedaje się o tysiąc razy węższe łącza.

— W zamian za to będziemy oczekiwali współpracy od naszych klientów. Chcielibyśmy, żeby wypełniali ankiety, jak działa nasza sieć, jak ją wykorzystują, czy mają urządzenia, które potrzebują takiej przepływności — wyjaśnia Robert Banasiak.

Spółka będzie promować usługi m.in. we współpracy z deweloperami. Dla tych ostatnich możliwość zaoferowania tak szybkiego internetu może stać się narzędziem marketingowym.

Przedstawiciele Dialogu poinformowali, że są bardzo zadowoleni z wprowadzonej w lutym usługi telefonii komórkowej Diallo. Zakładany na koniec roku poziom 30 tys. abonentów zostanie osiągnięty już jesienią. Spółka idzie za ciosem i wprowadza mobilny internet.

— Nasza strategia zakłada, by klienci korzystali z co najmniej dwóch naszych usług, dlatego wprowadzamy kolejne — tłumaczy wiceprezes. W tej chwili przeciętny klient Dialogu korzysta z 1,84 usługi. Ok. 30 proc. abonentów ma więcej niż dwie usługi.

Spółka pochwaliła się niezłymi wynikami finansowymi z pierwszego półrocza. Zysk netto wyniósł 21,8 mln zł, przychody 260,62 mln zł, a EBITDA — 64,77 mln zł. Na koniec roku EBITDA może być trochę lepsza niż w zeszłym roku (około 135 mln zł).

— Patrząc po pierwszym półroczu, możemy z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że w całym 2010 roku przekroczymy 500 mln zł przychodów — zapowiada Arkadiusz Miszuk, prezes Dialogu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dialog ruszy ze światłowodem do domu