Dialog społeczny jest lekceważony

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego
17-07-2017, 22:00

Nie budzi zaufania przedsiębiorców możliwy bezpośredni wpływ polityczny na władzę sądowniczą wszystkich szczebli.

Cztery współtworzące Radę Dialogu Społecznego (RDS) reprezentatywne organizacje przedsiębiorców — Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego — przyjęły wspólne stanowisko w sprawie projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym:

Zobacz więcej

Prezydent deklaratywnie dowartościował Radę Dialogu Społecznego (po jego prawej ręce – Henryka Bochniarz, sprawująca obecnie rotacyjne przewodnictwo), ale w naprawdę ważnych sprawach ten organ pozbawiony jest głosu. Fot. Andrzej Hrehowicz

Ustawa jest kolejnym aktem kluczowym dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Projekt jako poselski procedowany jest bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, co może spowodować złą jakość stanowionego prawa. W identycznym trybie partia rządząca dokonała już zmian w wielu obszarach regulacji zarówno systemowych, jak i gospodarczych. Rezygnacja ze ścieżki rządowej, oczywistej przy zmianach ustrojowych, pozbawia obywateli, środowiska prawnicze oraz przedsiębiorców możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie trójpodziału władz. Narusza też wartości dialogu społecznego, bo projekty poselskie nie muszą być opiniowane przez RDS. Jego lekceważenie nie buduje zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski.

Sposób dokonywania zmian nie sprzyja wizerunkowi Polski w oczach przyszłych i już obecnych inwestorów.

Stabilność i przewidywalność prawa są kluczowe dla decyzji przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno rejestracji firmy, dochodzenia roszczeń jak i ich egzekucji. Jest także warunkiem zaufania obywateli do państwa i prawa w relacjach pracodawcy z pracownikiem, także w kontekście potencjalnych sporów. Nie budzi zaufania przedsiębiorców możliwy bezpośredni wpływ polityczny na władzę sądowniczą wszystkich szczebli. Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna i konieczna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji RP i z zachowaniem standardów stanowienia prawa. Reforma nie może koncentrować się na sprawach personalnych. Potrzebne są natomiast realne zmiany w mechanizmach i narzędziach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Jako sygnatariusze wspólnego stanowiska, będący ustawowymi członkami Rady Dialogu Społecznego, chcielibyśmy mieć możliwość wyrażenia poglądów w tak ważnych sprawach systemowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dialog społeczny jest lekceważony