Diamenty potaniały na Dzień Kobiet

Weronika Kosmala
opublikowano: 06-03-2015, 00:00

10 proc. - tyle w rok spadł indeks jednokaratowych diamentów.

W lutym ceny brylantów spadły. Jest więc szansa na tańszy prezent albo obiecującą inwestycję.

Tym, którzy jeszcze nie znaleźli pomysłu, jak właściwie uczcić święto kobiet, Martin Rapaport przypomina — większość indeksów rynku diamentów zanotowała spadki. Chociaż podawany przez tę instytucję indeks RAPI dla kamieni o masie 1 ct. wzrósł w lutym o 1 proc., diamenty ważące 0,3 ct., 0,5 ct. i 3 ct. już od początku roku mają ujemne notowania. Pogorszenie jest znaczne — w stosunku do zeszłego roku indeks dla jednokaratowych diamentów spadł prawie o 10 proc. Rozwojowi rynku nie sprzyja sytuacja w Rosji i krajach Bliskiego Wschodu. Podążając za kursem rubla i cenami ropy, popyt tamtejszych inwestorów w ostatnich miesiącach drastycznie się obniżył.

Zapotrzebowanie na wielkich rozmiarów brylanty spadło też w Chinach, gdzie rządowe programy skupiły się na zwalczaniu korupcji i ostentacyjnej konsumpcji. Sytuacji specjalnie nie uratowały nawet przypadające na 19 lutego obchody Nowego Roku — stabilna była tylko sprzedaż biżuterii komercyjnej jakości, a rynek diamentów najwyższej klasy, powyżej 3 ct., mocno się osłabił.

Rosnąca w Chinach klasa średnia nie rezygnuje całkowicie z takich zakupów, ogranicza się jednak do karata. Światowe ceny nieoszlifowanych diamentów pozostają wysokie, a popyt na te po obróbce nie rośnie, wytwórcy zdecydowali się więc mocno obniżyć produkcję. Chociaż od początku marca notowane są już w hurcie zwyżki, część kobiet może zdąży jeszcze wzbogacić się o najlepszego przyjaciela. Nie wybierając się za granicę, poza słabiej wyposażoną Mennicą Polską, możemy znaleźć też krajowych pośredników, których certyfikowana oferta prezentowana jest również przez internet. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy